• Podziel się

Ciągniki są niezwykle istotnymi maszynami na polu, w gospodarstwie rolnym, a także w sadzie. W jaki sposób mogą ułatwić pracę sadowników? Do czego są wykorzystywane w sadownictwie? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej traktorom pracującym w sadach.

ciągnik w sadzie

Jak ciągnik ułatwia pracę sadownika?

Ciągniki sadownicze przydają się w każdym sadzie. Wykorzystuje się je do wykonywania oprysków ochronnych oraz odżywiania dolistnego, które w sadach robione jest bardzo często. Traktory tego typu okazują się również niezwykle przydatne w trakcje zbiorów, ponieważ można do nich dołączyć skrzynie, do których wrzucane są zbierane owoce.

 

Jaki powinien być idealny ciągnik sadowniczy?

Perfekcyjny ciągnik sadowniczy musi spełniać kilka warunków. Ważne są przede wszystkim jego gabaryty odpowiednio dostosowane do zadań, jakie przed nim stoją. Traktor tego rodzaju musi być na tyle mały, aby bez problemów mógł zmieścić się między drzewkami w sadzie. Drugą ważną cechą takiego ciągnika jest odpowiednio dostosowana moc silnika. Maszyny o silnikach wielkiej mocy nie są potrzebne do pracy w sadach, dlatego idealny ciągnik sadowniczy powinien mieć silnik o mniejszej mocy.

Dobry ciągnik sadowniczy odznacza się także prostotą konstrukcji, w której odpowiednio wyważona jest proporcja elementów mechanicznych i elektronicznych.

Ważną kwestią jest również wygoda. Komfortowe warunki pracy są bardzo istotne dla sadowników, którzy bardzo często muszą wychodzić ze swoich ciągników, aby poprawić elementy maszyn towarzyszących, dlatego sporym udogodnieniem jest w ich wypadku płaska podłoga. Dobrym rozwiązaniem jest również fotel pneumatyczny, który dzięki zastosowaniu specjalnych amortyzatorów pneumatycznych rewelacyjnie tłumi drgania.

Taki ciągnik może być wykorzystywany także do pracy poza sadem. Jest uniwersalną maszyną o niewielkich wymiarach, która przyda się na polu w małych gospodarstwach rolnych albo przy wykorzystaniu odpowiedniego osprzętu może służyć jako kosiarka do trawy albo maszyna do pracy w szklarniach.