• Podziel się

Dobór ciągnika do prowadzonego gospodarstwa jest trudnym zadaniem. Po pierwsze dlatego, że pod uwagę należy wziąć dużą liczbę kryteriów, które mogą mieć wpływ na decyzję. Po drugie rynek dostępnych modeli i marek ciągników jest tak szeroki, że rozpoznanie się w nim może nastręczać sporo problemów. Na racjonalny dobór ma również ekonomia. Jednym z czynników decydujących o wyborze ciągnika rolniczego jest moc silnika. Jakie ma przełożenie na zakup konkretnego sprzętu?

DSC_0024

Ogólne zasady doboru ciągnika

Przed zakupem ciągnika do gospodarstwa, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jedno z nich dotyczy wykorzystywania sprzętu w gospodarstwie. Odpowiedź pozwoli podjąć decyzję, czy ma to być ciągnik specjalistyczny, czy uniwersalny. Należy również wziąć pod uwagę potencjał produkcyjny gospodarstwa, który decyduje o zapotrzebowaniu na moc i o rocznym wykorzystaniu ciągnika. Zgodnie z ogólną zasadą, ciągnik wraz z maszynami i narzędziami przystosowanymi pod względem zapotrzebowania na moc, musi zagwarantować wykonanie pracy w określonym czasie.

Jaka moc silnika?

Dobór ciągnika powinien uwzględniać aktualne wymagania gospodarstwa, związane z kierunkiem produkcji, jej wielkością, powierzchnią użytków rolnych i specyficznymi warunkami prowadzonej działalności rolniczej. Efektywność pracy wiąże się z zagwarantowaniem mocy ciągnika, odpowiedniej do współpracujących maszyn i narzędzi. Wykorzystywanie ciągników o dużej mocy silnika nie jest uzasadnione w gospodarstwach małych i średnich, ponieważ nie ma w nich potrzeby pracy z wysoko wydajnymi maszynami o dużym zapotrzebowaniu na moc. Gospodarstwa produkujące zboża, korzystające z uproszczonych technologii uprawy i siewu, korzystają zwykle z małej liczby ciągników, ale o dużej mocy silnika. Gospodarstwa z produkcją zwierzęcą posiadają zwykle więcej ciągników, gdyż zakres wykonywanych w nich zadań jest większy. Praktycznym rozwiązaniem w średnich i dużych gospodarstwach może być wyposażanie w dodatkowy ciągnik o małej lub średniej mocy silnika, stosowany do codziennej obsługi. Największe zapotrzebowanie na moc towarzyszy współpracy ciągnika z maszynami i narzędziami do uprawy gleby, szczególnie w regionach o wysokiej zwięzłości podłoża. Jeśli gospodarstwo obejmuje odpowiednio duży areał gruntów ornych, to na ogół rozważa się możliwość wyposażenia go w co najmniej dwa ciągniki o zróżnicowanej mocy.

Mniejszy silnik, więcej mocy

Uzyskiwanie dużej mocy z coraz mniejszych jednostek napędowych jest dzisiaj typowym trendem, także w silnikach maszyn rolniczych. Koncepcja budowy silników zwana „downsizingiem” polega ona na zmniejszaniu pojemności skokowej i liczby cylindrów przy jednoczesnym utrzymaniu osiągów na tym samym poziomie. Łaskawe spoglądanie producentów w kierunku silników o mniejszej liczbie cylindrów wynika głównie z oszczędności. Porównując silnik 4- z 6-cylindrowym widać, o ile mniej elementów trzeba wykonać. Niestety silnik o mniejszej liczbie cylindrów uzyskuje tę samą moc maksymalną przy nieco wyższych prędkościach obrotowych, co może mieć wpływ na jego szybsze zużycie.