• Podziel się

Według ankiet i sondaży przeprowadzanych wśród polskich rolników zdecydowana większość z nich posiada własny sprzęt rolniczy. Są to zarówno niezbędne ciągniki rolnicze, jak i wyspecjalizowane urządzenia, będące częścią potężnego parku maszynowego. Pewne jest to, że odpowiednio dobrany sprzęt rolniczy znacząco wpływa na jakość i komfort codziennej pracy. Ważne jest, aby podczas zakupu dokładnie przeanalizować własne potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka maszyna jest mi potrzebna, a z której mogę zrezygnować?

kombajny na polu

Jakie maszyny rolnicze najczęściej występują w polskich gospodarstwach?

Popularność określonych maszyn rolniczych występujących w polskich gospodarstwach w dużej mierze zależy od charakteru uprawy, wielkości pola, a także osobistych preferencji rolnika. Poza ciągnikami rolniczymi, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego z nich, dużym zainteresowaniem cieszą się także:

  • kombajny – kombajn jest niezwykle pomocny w codziennej pracy, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy większej powierzchni. Jego przydatne funkcje to przede wszystkim: koszenie, młócenie, zbieranie oraz transportowanie plonów,
  • pługi – urządzenia te umożliwiają sprawne użyźnienie gleby. Można je z powodzeniem przymocować do większości ciągników rolniczych,
  • opryskiwacze – pozwalają na szybkie wykonywanie oprysków, które chronią rośliny i zwalczają pasożyty oraz owady,
  • siewniki – siewniki pomogą Ci w równomiernym obsianiu całego pola, umieszczając ziarna na odpowiedniej głębokości.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt rolniczy?

Niezależnie od tego, jak wygląda Twoje gospodarstwo, zakup sprzętu rolniczego powinna poprzedzać dokładna analiza własnych oczekiwań. Weź pod uwagę powierzchnię pola, rodzaj gleby, a także najczęściej wykonywane prace. Dopiero później możesz zagłębić się w poszukiwaniu odpowiedniej maszyny.

Podczas planowania zakupów weź pod uwagę wiarygodność wybranego producenta. Wybór zaufanej firmy odgrywa bardzo dużą rolę podczas zakupu maszyn rolniczych. Warto zainteresować się ofertą lokalnych przedsiębiorstw: dokonanie zakupu w polskiej firmie ułatwia nie tylko kontakt ze sprzedawcą, lecz także ewentualne serwisowanie oraz późniejsze doposażenie w części dodatkowe i dostęp do części zamiennych.

Po znalezieniu odpowiedniej firmy możesz przejść do szczegółowego zapoznania się z parametrami technicznymi dostępnych w niej maszyn. Jest to niezwykle istotne, gdyż znajomość specyfikacji pomoże Ci we właściwym doborze oraz w zaoszczędzeniu pieniędzy – nie wybieraj drogich, rozbudowanych urządzeń, z których funkcji nigdy nie skorzystasz.