• Podziel się

Ciągnik rolniczy to podstawowa maszyna niezbędna w każdym gospodarstwie, niezależnie od jego profilu i wielkości. Dzięki możliwości podłączania różnych maszyn i osprzętu jest on prawdziwym centrum wszystkich wykonywanych prac od transportu po obsługę zdecydowanej większości maszyn. Wybór ciągnika dla średniego gospodarstwa jest więc decyzją, która ma ogromne znaczenie dla wyników ekonomicznych, możliwości maksymalnie wydajnej pracy oraz komfort obsługi. Trzeba bowiem pamiętać, że w kabinie urządzenia operator będzie spędzał bardzo dużo czasu. Rozważając zakup konkretnego urządzenia, trzeba więc dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, które mogą mieć wpływ na zadowolenie nabywcy. Sprawdźmy, które czynniki należy uwzględnić.

6050c

Dobór rodzaju ciągnika do profilu gospodarstwa

Dopasowanie ciągnika rolniczego do średniego gospodarstwa wymaga bardzo dobrego zdefiniowania potrzeb. Zależą one przede wszystkim od profilu produkcji. Ciągniki używane do prac przy uprawach będą miały zupełnie inną specyfikę niż te, które są potrzebne w gospodarstwie nastawionym na hodowlę lub sadownictwo. W gospodarstwie uprawiającym zboża ważne będzie dopasowanie ciągnika do długiej pracy w warunkach terenowych. Znaczenie będzie miała zamontowana przekładnia oraz uzyskiwany moment obrotowy. Szczególnie ważne będą też np. jakość amortyzacji, dobre wygłuszenie kabiny, obecność klimatyzacji czy możliwość łatwego montażu dodatkowego oświetlenia. Potrzeby gospodarstwa hodowlanego to przede wszystkim wysokość umożliwiająca wjazd do posiadanych budynków oraz duża zwrotność. W tym przypadku będą się zwłaszcza liczyły takie szczegóły jak precyzja i jakość wspomagania czy dobra widoczność z kabiny. W gospodarstwach sadowniczych zwykle priorytetem jest możliwie niewielka szerokość maszyny i zdolność do zawracania na uwrociach.

Najważniejsze parametry ciągnika rolniczego

Jedną z ważniejszych cech każdego ciągnika jest oferowana przez jego silnik moc. Decyduje ona o tym, jakie urządzenia będzie można podłączyć do maszyny. Przed podjęciem decyzji trzeba więc dokładnie rozważyć, jakim sprzętem dysponuje gospodarstwo oraz jakie zakupy planuje w przyszłości. Gospodarstwa zajmujące się uprawami będą zwykle miały większe zapotrzebowanie na moc niż hodowlane i sadownicze.

Przy wyborze ciągnika ważne są również szczegóły dotyczące TUZ-u i WOM-u. W pierwszym przypadku klasa zaczepów powinna ściśle odpowiadać wymaganiom posiadanego sprzętu, tak by można go efektywnie używać. Jeśli chodzi o WOM, trzeba sprawdzić, jakie zakresy obrotów oferuje i czy odpowiadają one potrzebom posiadanych urządzeń. Ważna będzie też opcja montażu TUR-a.

Dla większości zastosowań ważny jest też rodzaj układu hydraulicznego oraz maksymalny wydatek pompy, który musi pozwalać na obsłużenie posiadanych urządzeń. Liczyć się będzie też liczba układów, jakie można podłączyć do hydrauliki ciągnika.

Do ważnych kwestii należą również koszty przeglądów i utrzymania maszyny oraz sieć serwisowa. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jak częste są przeglądy, co obejmują i jakie są koszty części eksploatacyjnych i podzespołów. Jeśli rozważany model jest na rynku od dłuższego czasu, dobrze będzie zorientować się w jego awaryjności oraz cenach podzespołów najczęściej ulegających usterkom. W przypadku maszyn rolniczych jedną z bardziej istotnych rzeczy jest również lokalizacja i działanie serwisu. Każda usterka urządzenia wiąże się z niemożnością wykonania określonych prac. Naprawy muszą więc być realizowane bardzo szybko, części dostępne, a serwis ulokowany możliwie blisko.