• Podziel się

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę na roli bez ciągnika. Nawet w niewielkich gospodarstwach rolnych ciągnik to podstawa. Jednak, aby eksploatacja tego pojazdu była wydajna i oszczędna, powinien być odpowiednio dostosowany do specyfiki prowadzonych działań oraz indywidualnych potrzeb rolnika. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać odpowiedni ciągnik do małego gospodarstwa.

mały ciągnik

Dobór ciągnika – na co zwracać uwagę?

Obecnie na rynku dostępna jest duża liczba różnorodnych modeli i marek pojazdów, dlatego też podczas dokonywania ostatecznego wyboru trzeba uwzględnić wiele istotnych parametrów. Warto jednak poświęcić czas i energię na porównanie różnych maszyn, a także dokładną analizę własnych potrzeb, ponieważ racjonalny dobór odpowiedniego ciągnika do gospodarstwa może przyczynić się do szeregu istotnych korzyści. Kluczowe znaczenie mają oczywiście korzyści finansowe, które wynikają ze stosunku poniesionych kosztów na zakup pojazdu oraz kosztów eksploatacyjnych do efektów jego pracy. Nie mniej istotne są jednak kwestie komfortu pracy, łatwości obsługi, bezpieczeństwa oraz niezawodności użytkowania. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę również na kwestie ekologii.

Dobór ciągnika a indywidualne potrzeby gospodarstwa

Wielkość gospodarstwa rolnego to niewątpliwie jeden z najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup ciągnika. Trzeba przy tym uwzględnić nie tylko łączną jego powierzchnię, ale także liczbę poszczególnych pól oraz odległości między nimi. Warto też określić specyfikę każdego pola. Przykładowo, jeśli posiadamy niewielkie działki o nieregularnych kształtach, należy skupić się na takich modelach ciągników, które wyróżniają się dużą zwrotnością. Pewien wpływ na dobór ciągnika może mieć również specyfika gleby. Jeśli gleba na naszych polach wyróżnia się większą zwięzłością, należy zwrócić uwagę na pojazdy o nieco większej mocy silnika. Z drugiej jednak strony, w przypadku małych gospodarstw rolnych raczej nie ma sensu kupować ciągnika z silnikiem o zbyt dużej mocy.