• Podziel się

W każdym gospodarstwie rolnym ciągnik to podstawowe narzędzie pracy. Używa się go do większości zadań, nie tylko w polu. Jest to niezwykle silna i potężna maszyna, która jak wszystkie inne urządzenia, może się zepsuć albo zniszczyć. Właśnie dlatego przedstawiamy poniżej podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji ciągników oraz rzeczy, których nie powinno się robić, aby dłużej nam służyły.

ciągnik na polu
  • Uważne zapoznanie się z instrukcją obsługi

Najważniejsze jest dogłębne zapoznanie się z instrukcją obsługi maszyny, w której opisane są zasady bezpiecznej pracy. Ta czynność jest niejednokrotnie lekceważona i bagatelizowana, co skutkuje nieprawidłowym eksploatowaniem sprzętu, które nieuchronnie prowadzi do różnych usterek i awarii. Najnowsze dane wykazują, że aż 80% napraw ciągników wynika ze złego użytkowania tych maszyn.

  • Nie podczepianie pod ciągnik zbyt ciężkich maszyn

Często popełnianym błędem jest podczepianie pod ciągnik ciężkich maszyn, które wymagają o wiele większej mocy niż ma ciągnik. Traktor powinien mieć minimum 30% zapasu mocy w stosunku do przyczepionej maszyny, aby eksploatacja przebiegała ekonomicznie i prawidłowo. Niezwracanie na to uwagi może skutkować poważną awarią silnika.

  • Rozwijanie za dużych prędkości

Ciągnik rolniczy nie jest wyścigówką, w instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość zalecana przez producenta. Nie należy jej przekraczać, bo takie eksperymenty mogą skończyć się awarią silnika i skrzyni biegów. Ciągniki są zaprojektowane do pracy w polu na małych prędkościach.

  • Stosujmy specjalne oleje do ciągników

Stosowanie przeznaczonych specjalnie do ciągników olei jest bardzo istotne. Tylko one należycie zabezpieczą maszynę przed przegrzaniem oraz opóźnią proces zużycia części w wyniku tarcia. Pamiętajmy, że ciągnik często pracuje w wyjątkowo wysokiej temperaturze, w miejscu pełnym unoszącego się piachu oraz z wielkim obciążeniem, dlatego używanie specjalnych olejów hydraulicznych jest tak ważne. Równie istotne jest stosowanie specjalnych olejów przekładniowych i silnikowych.

  • Przed pracą sprawdź stan techniczny maszyny

Przed każdorazowym ruszeniem ciągnikiem do pracy należy dokładnie sprawdzić poziom oleju w zbiorniku, poziom paliwa, stan pasków klinowych, kondycję akumulatora i wyczyścić chłodnicę.