Traktor jest jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn rolniczych, bez której trudno sobie wyobrazić prace polowe i transportowe. W gospodarstwach rolnych, mimo szerokiego rozpowszechnienia maszyny, każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków przy pracy. Ich najczęstszymi przyczynami jest zły stan techniczny maszyn, stosowanie nieodpowiedniej odzieży i remontowanie sprzętu bez odpowiednich kwalifikacji. Sprawdźmy, jakich zasad należy przestrzegać, aby obsługa ciągnika rolniczego była bezpieczna?
Zasady bezpiecznej obsługi ciągnika rolniczego
- Sprawdzaj stan techniczny. Nowe ciągniki rolnicze to gwarancja pełnej niezawodności i sprawności. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku maszyn używanych. Długa eksploatacja wpływa na zużycie poszczególnych części, które należy regularnie wymieniać. Z tego względu niezwykle ważne jest okresowe serwisowanie ciągników rolniczych przez wykwalifikowanych specjalistów. Pamiętajmy, że tylko osoba przeszkolona może dokonywać większych napraw.
- Nie zapominaj o odzieży roboczej. Ubranie powinno przylegać do ciała, aby zminimalizować ryzyko pochwycenia luźnych części odzieży przez ruchome elementy maszyny. Należy zaopatrzyć się w specjalny kombinezon roboczy, a jeśli wymaga tego sytuacja również w odzież chemoodporną oraz rękawice, kask lub okulary.
- Eksploatuj maszynę zgodnie z przeznaczeniem. Wchodzenie na ciągnik rolniczy uławiają schodki, drabinki i uchwyty. Należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem i nie wchodzić na traktor po dyszlach lub kołach. Dbajmy o solidne przymocowanie drabinek do maszyny i ich regularne oczyszczanie.
- Eliminuj udział drugiej osoby. Zaleca się agregowanie maszyn z ciągnikiem samodzielnie, aby nie znalazła się pomiędzy nimi druga osoba. W tym celu ciągnik powinien być zaopatrzony w automatyczne zaczepy i haki. Pamiętajmy także, że nie wolno przewozić innych osób na maszynach, naczepach, ładunku czy błotnikach.
- Używaj ciągnika odpowiedniego do warunków. Na znacznych pochyłościach nie wolno pracować w ciągnikach bez kabiny lub ramy ochronnej. W takich przypadkach, podczas postoju, maszynę należy dodatkowo zabezpieczyć przed samoczynnym zjechaniem z pochyłości. Przy dużym nachyleniu nie powinno się także używać ciągników z przednią osią napędową.
- Konserwuj maszynę przy wyłączonym silniku. Wszelkie drobne prace naprawcze lub konserwujące należy wykonywać po wyłączeniu silnika maszyny. Czynności, związane z czyszczeniem, regulacją i uzupełnianiem paliwa również należy wykonywać przy wyłączonym silniku.
- Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie uruchamiaj ciągnika, jeżeli w jego pobliżu znajdują się osoby postronne. Nie mogą one przebywać w odległości mniejszej niż 50 metrów od maszyny. Przestrzegaj także dopuszczalnej masy całkowitej i pod żadnym pozorem nie wsiadaj do jadącego ciągnika. Na bieżąco monitoruj stan techniczny kabiny bezpieczeństwa.
- Nie uruchamiaj ciągnika, jeżeli stwierdzisz występowanie jakiejkolwiek usterki. Przed włączeniem silnika sprawdź szczelność układu paliwowego i układu chłodzenia, stan oleju w silniku, drążki i dźwignie kierownicze, hamulce, stan zawieszenia i zaczepów oraz ciśnienie w oponach. Po uruchomieniu silnika sprawdź, czy zgasły lampki kontrolne. Pamiętaj, aby wszystkie części ruchome ciągnika były wyposażone w osłony.