• Podziel się

Traktory są jednymi z podstawowych maszyn w każdym gospodarstwie rolniczym. Bez nich w polu ani rusz. Tak bliskie sercom rolników maszyny są jednocześnie bardzo interesujące. W dzisiejszym wpisie znajdziecie garść ciekawych informacji o traktorach.

traktor na polu

1. Co oznacza słowo „traktor”?
Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „trahere”, które oznacza „ciągnąć”. Na początku używano tego określenia dla silników skonstruowanych po to, aby ciągnąć wóz i różne narzędzia, ale w 1859 roku jego znaczenie przeszło na maszynę, którą znamy pod tą nazwą do dzisiaj.

2. 16 milionów ciągników
Na świecie jest ponad 16 milionów ciągników. Taka ilość tych maszyn powoduje, że jedna trzecia energii całkowitej wykorzystywanej w rolnictwie jest wykorzystywana właśnie przez traktory.

3. Metalowe koła
W starych modelach traktorów popularne były metalowe koła. Dzisiaj wydaje się to wręcz niewiarygodne i trudno w to uwierzyć, ale wystarczy popatrzeć na zdjęcia pierwszych maszyn tego typu.

4. Ile opon może mieć traktor?
Jest to niewiarygodna liczba, bo w traktorze można zamontować maksymalnie aż 12 opon! Niektóre z nich mogą być większe od dorosłego człowieka. Taka maszyna wygląda monstrualnie.

5. Najszybszy traktor
Choć te maszyny nie są stworzone do bicia rekordów prędkości, to ciągnik Valtra T4 jest najszybszym traktorem świata – osiąga prędkość aż 130 km/h.

6. Silnik z traktora w samochodzie
Silnik jednego z polskich ciągników został zastosowany w samochodzie. Mowa tu o silniku Ursusa C-360, który umieszczono z powodzeniem w Tarpanie.

7. Pierwszy ciągnik parowy
Pierwsze traktory były zasilane parą. Taki model został opracowany pod koniec 1800 roku. W tamtych czasach ta maszyna była powszechnie uznana za fanaberię szalonych wynalazców.

8. Debiut silników benzynowych
Pierwsze silniki benzynowe zostały użyte w traktorach w latach 90’ XIX wieku. Ówczesne silniki nie były jednak wystarczająco mocne, żeby poradzić sobie z ciężkimi pracami rolniczymi.

9. 10 255 ciągników
Dokładnie tyle traktorów jest zarejestrowanych w naszym kraju.

10. Najdroższy ciągnik świata
Najdroższym traktorem świata jest Case Quadrac. Ma 600 koni mechanicznych mocy, waży 25 ton i jest wyposażony w 4 gąsienice. Taka maszyna kosztuje aż 2 160 000 zł!