• Podziel się

Części maszyn rolniczych z biegiem lat zużywają się. Ich właściciele zazwyczaj zastanawiają się wtedy, na co powinni je wymienić: części oryginalne, które są stosunkowo drogie, czy może lepiej na ich tańsze zamienniki. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym tematem.

części do ciągnika

Części oryginalne

Producenci maszyn rolniczych zawsze rekomendują używanie części oryginalnych. Są one w pełni kompatybilne z komponentami użytymi do fabrycznego montażu. Możemy być pewni ich wysokiej jakości. W przypadku maszyn, które są jeszcze objęte gwarancją, zastosowanie zamienników może skutkować jej utratą. Właściciele maszyn rolniczych zazwyczaj narzekają na stosunkowo wysoką cenę części oryginalnych, które rzekomo różnią się od zamienników tylko logotypem. To jednak nieprawda. Producenci oryginalnych części utrzymują laboratoria i przeprowadzają różnorodne teksty, by ich części (i maszyny) miały jak najlepsze osiągi. Producenci zamienników po prostu starają się odtworzyć daną cześć po jak najniższych kosztach.

Rodzaje zamienników

Warto wspomnieć o tym, że zamienników nie można traktować jednakowo. Części OEM, czyli Original Equipment Manufacturer, to zamienniki z wyższej półki. Są one produkowane przez podwykonawców danej marki, na podstawie parametrów i z tych samych materiałów, co części oryginalne. Jeśli właściciel maszyny rolniczej jest zdecydowany na zakup zamiennika, powinien brać pod uwagę tylko części OEM. Zazwyczaj okazują się one dużo lepszym wyborem, niż np. części używane.  Można rozważyć też zakup zamienników z kategorii OEQ, czyli Original Equipment Quality. Na rynku dostępnych jest też wiele zamienników typu aftermarket, czyli podróbek, które nie posiadają żadnych certyfikatów jakości, a często – nawet gwarancji. Tych zdecydowanie należy unikać, mimo kuszącej ceny. Nie tylko będą złudną oszczędnością – część w krótkim czasie ponownie będzie trzeba wymienić, ale mogą mieć też negatywny wpływ na podzespoły naprawianych maszyn rolniczych. Jeśli chcemy mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy i spokojną głowę, zawsze najlepszym wyborem są wspomniane wcześniej części oryginalne.