• Podziel się

Ciągnik rolniczy to pojazd mechaniczny, który potocznie bywa nazywany traktorem i przeznaczony jest do prac rolniczych, ogrodniczych oraz leśnych. Większość producentów ciągników dostosowuje je do użytku w ruchu drogowym. Ciągniki rolnicze charakteryzuje uniwersalność, zwrotność i dobre właściwości poruszania się w terenie. Sprawdźmy, jakie jest konkretne zastosowanie tych maszyn i co wyróżnia ich budowę?

ciągnik na polu

Ciągniki rolnicze, a WOM i TUZ

Do podstawowych zespołów ciągnika rolniczego należą mechanizmy przenoszące napęd, układ jezdny, mechanizm hamowania, podnośnik hydrauliczny, hydraulika zewnętrzna, instalacja pneumatyczna, urządzenia elektryczne i kabina. Układ jezdny najczęściej jest kołowy z napędem na jedną lub obie osie.

Istotny jest podnośnik hydrauliczny, służący do montowania maszyn na ciągniku za pomocą urządzeń zaczepowych – zaczepu wahliwego, transportowego lub belki zaczepowej. Podnośnik hydrauliczny nazywany bywa także TUZ-em, ponieważ stanowi najważniejszy element Trzypunktowego Układu Zawieszenia. TUZ pozwala na podnoszenie narzędzi w położenie transportowe oraz ustawianie ich w położenie robocze. Połączenie narzędzi z ciągnikiem w trzech punktach za pomocą przegubów kulistych umożliwia ich wielokierunkowy ruch. Producenci ciągników coraz częściej stosują elektroniczne sterowanie TUZ-em. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest TUZ znajdujący się z przodu ciągnika rolniczego.

Charakterystycznym mechanizmem budowy ciągników rolniczych jest również WOM, czyli Wałek Odbioru Mocy. Służy do przekazywania mocy ciągnika na zespoły robocze współpracujących z nim maszyn. Współczesnym standardem jest WOM niezależny od prędkości jazdy i uruchamiany dodatkową dźwignią lub dwustopniowym sprzęgłem. Oddzielny układ sterowania WOM-em i systemem jezdnym ciągnika umożliwia równoczesne zatrzymanie ciągnika i maszyny roboczej lub zatrzymanie ciągnika bez zatrzymania maszyny. Producenci ciągników wykorzystują najczęściej w tym celu układy elektrohydrauliczne.

Do czego stosuje się ciągniki rolnicze?

Ciągniki rolnicze wykorzystywane są do przemieszczania maszyn i urządzeń, które nie posiadają własnego napędu oraz do napędzania maszyn i urządzeń, które nie posiadają własnego silnika – za pomocą wspomnianego wcześniej WOM-u. Stosowane są do prac rolnych, leśnych i ogrodniczych. To jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn rolniczych, niezastąpione w pracach polnych i transportowych. Do maszyn najczęściej współpracujących z ciągnikami zaliczamy: pług, opryskiwacz, rozrzutnik obornika oraz siewnik. Niektóre modele ciągników przystosowane są również do prac ziemnych oraz ciągnięcia przyczep.