• Podziel się

Rozwój technologiczny w obrębie motoryzacji sprawił, że również ciągniki stają się coraz lepiej wyposażone. Kupując nowy traktor do gospodarstwa, warto zwrócić uwagę na niektóre elementy znacznie ułatwiające pracę na roli. Co powinno znaleźć się w nowoczesnym ciągniku?

ciągnik

Systemy komputerowe

W nowoczesnych samochodach osobowych aż roi się od elektroniki. Nie inaczej jest w traktorach. Specjalne komputery pokładowe pozwalające na bieżąco śledzić wszystkie parametry pojazdów znacznie ułatwiają pracę. Informacje wyświetlają się na ekranach, które coraz częściej można obsługiwać dotykowo. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość elektroniki w pojeździe może prowadzić do awarii wymagających kosztownych napraw. Dlatego nowoczesne ciągniki rolnicze powinny czerpać ze zdobyczy technologicznych tak, aby cały czas kłaść nacisk na proste i skuteczne rozwiązania generujące niskie koszty eksploatacji.

Odpowiednia wentylacja kabiny

Czasy, kiedy w kabinach ciągnika było tak gorąco, że trzeba było przerywać wykonywanie zadań rolniczych i trochę się przewietrzyć, już dawno minęły. Obecnie traktory wyposażono w skuteczne systemy wentylacyjne. To właśnie te elementy bardzo podnoszą komfort pracy, a przecież rolnik często wypełnia zadania w trakcie upałów. Niektóre ciągniki dla średnich gospodarstw   dodatkowo wzbogacono o nowoczesne systemy klimatyzacyjne.

Energooszczędne oświetlenie

Równie ważną rolę odgrywa energooszczędne oświetlenie umożliwiające pracę po zmroku. Wykonanie wszystkich obowiązków związanych np. ze zbieraniem plonów często zależy od warunków atmosferycznych. W przypadku pogorszenia pogody należy szybko dokończyć zadania, niezależnie od tego, czy jest jasno, czy ciemno. Dlatego warto zwrócić uwagę na wytrzymałe oświetlenie. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są intensywne światła ksenonowe, które działają znacznie dłużej niż ich halogenowe odpowiedniki.

Zautomatyzowane zaczepy

W profesjonalnych i dużych gospodarstwach rolnych wykorzystuje się najróżniejsze urządzenia przyczepiane do traktorów. Z ich pomocą można spulchnić ziemię przed posianiem roślin lub zebrać plony. Nowoczesny ciągnik powinien być wyposażony w zautomatyzowane zaczepy, dzięki którym z powodzeniem zmienimy narzędzie pracy bez wysiadania z kabiny. Zastosowanie takich mechanizmów znacznie przyśpiesza i usprawnia codzienną pracę na roli.