• Podziel się

Z pracą na otwartej przestrzeni pola uprawnego poradzą sobie zarówno niewielkie, jak i duże traktory. Czasem jednak wymiary ciągnika odgrywają kluczową rolę. Choćby w sadownictwie i leśnictwie, gdzie wyłącznie mniejsze pojazdy zmieszczą się w ciasnych przesmykach między drzewami. Ale nie tylko tam. Miejsc, w których nie da się operować wielkimi i ciężkimi traktorami, nie brakuje.

ciągniki

Małe ciągniki cechuje także niewielki promień skrętu. Sprawia on, że są one o wiele zwrotniejsze i bardziej mobilne. Poza pracą we wspomnianych już lasach i sadach, atuty te są nie do przecenienia również podczas koszenia i zbierania trawy na miejskich terenach zielonych albo obiektach sportowych. Niewielkie traktory doskonale sprawdzają się również przy odśnieżaniu chodników i jezdni czy posypywaniu ich piaskiem i solą.

Gdzie jeszcze używa się niewielkich ciągników?

Najmniejsze traktory, nazywane ciągnikami kompaktowymi, wykorzystywane są także na placach budowy. Transportują tam potrzebne materiały albo współpracują z ładowaczami czołowymi. Ich wymiary pozwalają na manewrowanie nimi na ograniczonych przestrzeniach takiego obszaru, a niewielka waga sprawia, że wjeżdżać mogą na nawierzchnię, którą cięższe maszyny mogłyby uszkodzić. Albo, w której mogłyby ugrzęznąć.

Dodatkową zaletę ciągników kompaktowych stanowi to, że do ich prowadzenia nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień, a z ich prowadzeniem powinien poradzić sobie każdy, kto radzi sobie za kierownicą samochodu osobowego. Do samochodu jednak nie podłączymy kosiarki bijakowej, pługu, zamiatarki, posypywarki ani szeregu innych urządzeń, z którymi świetnie współpracują takie nieduże traktory. Wszystko to sprawia, że tzw. kompakty uznać należy za maszyny niezwykle uniwersalne i wielozadaniowe, użyteczne przez cały rok.