• Podziel się

Nowoczesne gospodarstwo rolne nie może obejść się bez równie nowoczesnego sprzętu – podstawą jest ciągnik, który pod podłączeniu odpowiednich maszyn jest wykorzystywany w niemal wszystkich pracach polowych i gospodarskich. Nic dziwnego więc, że handel maszynami rolniczymi kwitnie i z roku na rok zyskuje na wartości. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na jego temat.

maszyny rolnicze

Używane i z pierwszej ręki

Kupno nowego sprzętu prosto od producenta nie jest jedyną opcją dla rolników – alternatywą są maszyny z rynku wtórnego. Co więcej, w ostatnich lata sprzedaż używanego sprzętu rolniczego w ostatnim czasie znacznie przeważa nad sprzedażą maszyn nowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2019 w Polsce nabyto 9067 używanych ciągników, podczas gdy sprzedaży nowych osiągnęła poziom 3943. Skąd taka znaczna różnica?

Bez wątpienia główną przyczyną są kwestie finansowe – kilkuletni używany sprzęt jest po prostu tańszy w zakupie (często nawet kilkadziesiąt procent), co przy obecnych warunkach ekonomicznych jest dla wielu rolników bardzo ważne i rekompensuje ewentualne wyższe koszty eksploatacji (np. paliwo czy ubezpieczenie). Ponadto używany wcale nie znaczy gorszy. Na rynku wtórnym nie brakuje ofert sprzedaży maszyn w doskonałym stanie technicznym, które mają nie więcej, niż kilka lat. Skoro są takie sprawne i dobre, czemu poprzedni właściciel zdecydował się na ich odsprzedanie? Powody mogą być różne – często sprzęty są sprzedawane kiedy okaże się, że nie do końca odpowiadają potrzebom. Należy podkreślić, że to, iż maszyn nie sprawdziła się u pierwszego właściciela, nie oznacza, że nie sprosta oczekiwaniom kolejnego nabywcy.

Gdzie kupować używane maszyny rolnicze?

Używany sprzęt rolniczy – od ciągników i kombajnów, przez przyczepy, kończąc na maszynach do prac polowych – można kupić na dwa sposoby. Często wybieraną opcją jest kupno od prywatnego właściciela. W dzisiejszych czasach nietrudno znaleźć mnóstwo ofert sprzedaży – wystarczy zajrzeć na portale aukcyjne lub z ogłoszeniami drobnymi, można znaleźć tam praktycznie wszystko. Z drugiej strony należy bardzo ostrożnie podejmować decyzję o zakupie, szczególnie jeśli sprzedający jest obca osobą – atrakcyjna, wyjątkowo niska cena często wiąże się z tym, że wybrany sprzęt posiada ukryte wady lub nie do końca odpowiada opisowi. Kupienie taniego urządzenia, które następnie trzeba będzie doprowadzić do stanu używalności może okazać się naprawdę złą inwestycją. Ponadto późniejsze anulowanie transakcji i uzyskanie zwrotu zapłaty od prywatnego sprzedawcy może okazać się bardzo trudne.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupienie używanego sprzętu w działającym legalnie sklepie. Przede wszystkim można w takiej sytuacji mieć pewność, że kupowany sprzęt jest w pełni sprawny, ponieważ przed sprzedażą został sprawdzony pod kątem technicznym, a ewentualne usterki zostały usunięte. Ponadto sprzęty objęte są gwarancją, a ich zwrot jest dużo prostszy. Ceny zakupu są co prawda wyższe w sklepie, niż u prywatnego sprzedawcy, jednak warto ponieść dodatkowy koszt dla pewności, że dokonało się dobrego wyboru a wybrana maszyna, będzie służyć przez długie lata.

Szeroki wybór używanych maszyn rolniczych znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Import kontra eksport

Kolejnym wartym uwagi aspektem handlu maszynami rolniczymi jest udział w rodzimym rynku produktów polskich oraz sprowadzanych z zagranicy. Polscy rolnicy zdecydowanie chętniej korzystają z maszyn wyprodukowanych za granicą, przede wszystkim krajów Unii Europejskiej – aż 1/6 importowanych na polski rynek maszyn rolniczych została wyprodukowana w Niemczech, kolejne na liście są maszyny francuskie oraz brytyjskie. Wartość sprowadzanych z zagranicy maszyn systematycznie rośnie – w 2018 roku wynosiła ona około 625 milionów euro, czyli około 10 milionów więcej, niż dwa lata wcześniej. Trend wzrostowy widać również w przypadku eksportu, choć wartość sprzedawanych polskich maszyn jest zdecydowanie niższa. W 2018 roku wyniosła ona około 180 milionów euro, a dwa lata wcześniej – około 147 milionów.