• Podziel się

Zakup odpowiednich maszyn rolniczych jest pierwszym krokiem do zwiększenia efektywności codziennej pracy na polu uprawnym. Rozwój technologiczny znacząco zmodernizował rynek, umożliwiając rolnikom wybór spośród bogatej oferty specjalistycznego sprzętu. Nie wszystkie maszyny rolnicze sprawdzą się w każdym gospodarstwie, jednak istnieje kilka ich najpopularniejszych rodzajów, które znacząco przysłużą się jego prawidłowemu funkcjonowaniu, niezależnie od wielkości czy charakteru upraw.

kombajn

Uprawa i sadzenie – jakie maszyny wybrać?

Każde gospodarstwo powinno być wyposażone w ciągnik rolniczy. Jest to najpopularniejsza, a zarazem najpotrzebniejsza maszyna, którą z pewnością wykorzystasz w codziennej pracy. Podczas zakupu warto wybrać model, który umożliwi Ci zainstalowanie dodatkowego osprzętu, np. pługu. Na rynku dostępne są także ciągniki rolnicze z ładowaczem, które z kolei usprawnią załadunek i transport zbiorów.

Siewnik to kolejna maszyna, która wpływa na szybkość i jakość pracy. Jej działanie polega na precyzyjnym wysiewie nasion w równych odstępach. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w systemy pneumatyczne, które wyróżnia jeszcze większa dokładność i bezawaryjność. Kupując siewnik, wybierz model, który w największym stopniu będzie odpowiadał charakterowi Twoich upraw.

Automatyczne systemy ochrony i nawadniania roślin

Na efektywność upraw w dużej mierze wpływa odpowiedni sposób nawadniania. Najpopularniejsze urządzenia wykorzystywane do dostarczania wody w gospodarstwie rolniczym to zraszacze. Obok nich wyróżnić można m.in. systemy kropelkowe lub deszczownie.

W przypadku ochrony roślin uprawnych oraz drzew i krzewów najlepiej sprawdzą się opryskiwacze. W zależności od wielkości Twojego gospodarstwa oraz rodzaju upraw, wybierz automatyczną, samojezdną maszynę lub opryskiwacz ręczny.

Efektywne i sprawne zbiory

Kombajn jest najbardziej uniwersalną oraz przydatną maszyną w okresie żniw. Jego działanie, poza sprawnym zbiorem ziarna, obejmuje także procesy młócenia i oczyszczania.

Podczas zakupu sprzętu rolniczego, niezależnie od tego, czy jest to ciągnik, kombajn, czy siewnik, warto zadbać o to, aby urządzenie miało jak najwięcej funkcji. Możliwość korzystania z jednej, ale profesjonalnej i wielofunkcyjnej maszyny, gwarantuje oszczędność nie tylko czasu, lecz także pieniędzy.

Wybór sprzętu do rolniczego parku maszynowego powinien być zawsze poprzedzony dokładną analizą swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych. Wybierz złoty środek – nie oszczędzaj na zakupie maszyny, wybierając niskojakościowy model, ale też nie kupuj urządzenia, z którego funkcji nigdy nie skorzystasz.