• Podziel się

Maszyny rolnicze, szczególnie ciągniki czy kombajny, to sprzęt warty nawet setki tysięcy złotych. Ich uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież jest więc poważną stratą, którą odczuje nawet bardzo zamożne gospodarstwo rolnicze. Aby uchronić się przed takimi nieprzyjemnymi wydarzeniami, posiadacze maszyn rolniczych mogą zdecydować się na ich ubezpieczenie. Co warto wiedzieć na ten temat?

maszyny rolnicze

Ubezpieczenie OC ciągnika

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, ciągniki rolnicze muszą posiadać wykupione ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie obligatoryjne, posiadacz ciągnika nie może z niego zrezygnować, poza sytuacjami takimi jak sprzedaż ciągnika lub jego wyrejestrowanie (np. w celu przekazania na złom). Dlaczego ubezpieczenie OC jest takie ważne? Ponieważ podobnie jak w przypadku OC samochodowego, pokrywa ono wszelkie straty, do których może dojść w wyniku użytkowania ciągnika. Co jednak ważne – obejmuje ono jedynie wypadki, do jakich dojdzie na drogach publicznych. Z tego powodu ubezpieczenie innych maszyn rolniczych, które nie wymagają rejestracji i typowo nie poruszają się po drogach (np. siewników, czy kombajnów) nie jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie Agrocasco

Agrocasco to ubezpieczenie, które można wykupić dobrowolnie, a co więcej – można nim objąć maszynę rolniczą dowolnego rodzaju, nie tylko ciągniki, ale również kombajny, agregaty uprawowe, siewniki, prasy, przyczepy oraz wiele innych.

Agrocasto jest ubezpieczeniem, które ma chronić posiadacza maszyny przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, między innymi:

  • pożarów,
  • powodzi,
  • huraganów,
  • kradzieży,
  • gradobicia,

i tym podobnych. Jeśli więc maszyna ulegnie uszkodzeniu, zostanie całkowicie zniszczona lub skradziona, właściciel na mocy ubezpieczenia otrzymuje od ubezpieczyciela określoną sumę pieniędzy w charakterze rekompensaty. Co ciekawe, sprzęty rolnicze nie muszą mieć dodatkowych zabezpieczeń – takich jak alarm – aby możliwe było ich ubezpieczenie. Warunkiem jest jednak przechowywanie ich w odpowiednio do tego przystosowanym pomieszczeniu. Agrocasco można wykupić na dłuższy okres – na przykład roku – jednak w ofercie ubezpieczalni można znaleźć również możliwość ubezpieczenia sprzętu jedynie na czas wykonywania konkretnych prac polowych, takich jak żniwa.

Czy warto posiadać ubezpieczenie sprzętu rolniczego?

Jak zaznaczyliśmy, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdów wymagających rejestracji – jego brak uniemożliwia legalne wykorzystywanie ciągnika na drogach publicznych. Jest ono więc niezbędne, jeśli ciągnik rolniczy ma być używany np. w transporcie plonów do skupu. Agrocasco jest fakultatywne, niemniej zdecydowanie warto rozważyć jego wykupienie. Koszt polisy stanowi niewielką część wydatków gospodarstwa rolnego, a pozwala zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, o które podczas prac polowych nietrudno.