• Podziel się

Ciągniki rolnicze wyposażone są w zaawansowane technologicznie komponenty, które w dużym stopniu warunkują jakość pracy maszyny. Ich obecność wpływa bezpośrednio na jej uciąg, wydajność i funkcjonalność. Niektóre mechanizmy odgrywają szczególnie ważną rolę w ciągnikach, a są nimi m.in. TUZ oraz WOM. Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie.

traktor

TUZ – trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) jest układem dźwigniowym, który służy do zawieszania oraz mocowania narzędzi rolniczych. Sterowanie TUZ-em może odbywać się mechanicznie lub automatycznie, a zakres jego manipulacji obejmuje podnoszenie, opuszczanie oraz ruchy boczne. Może się on znajdować zarówno z tyłu, jak i z przodu ciągnika, umożliwiając przymocowanie znacznie większej ilości maszyn oraz urządzeń.

Trzypunktowy układ zawieszenia współpracuje m.in. z:

  • maszynami uprawowymi,
  • maszynami pielęgnacyjnymi,
  • maszynami siewnymi.

Jego obecność pozwala na znaczące zwiększenie funkcjonalności ciągnika oraz wykonywanie kilku prac przy pomocy jednej maszyny, co z kolei przekłada się na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

WOM, czyli wał odbioru mocy

Wał odbioru mocy (WOM) to technologia, która transferuje moc napędową z ciągnika do współpracującej z nim maszyny. Przekaz ten odbywa się najczęściej za pośrednictwem  wału przegubowo-teleskopowego. Wraz z przekładniami mechanicznymi umożliwia on przekazanie momentu obrotowego, który agregowana maszyna pobiera dzięki wałowi przyjęcia mocy. Wyjście WOM-u, umożliwiające obsługę wałka, obecne jest w większości nowych ciągników rolniczych.

WOM dzieli się na dwa rodzaje: niezależny i zależny. Pierwszy z nich działa w oparciu o prędkość obrotową silnika, natomiast praca drugiego zależna jest od prędkość jazdy. W praktyce działanie wału odbioru mocy polega na napędzaniu maszyn, które współpracują z ciągnikiem. Najpopularniejsze z nich to rozsiewacze, siewniki, opryskiwacze, a nawet kosiarki.

Wał odbioru mocy, podobnie jak trzypunktowy układ zawieszenia, zdecydowanie usprawnia codzienną pracę z dodatkowymi urządzeniami. Oba te mechanizmy zwiększają funkcjonalność ciągnika oraz wpływają na komfort i wygodę jego obsługi.