• Podziel się

Tuning pojazdów, w tym także ciągników rolniczych, staje się coraz bardziej popularny. Właściciele decydują się na szereg zmian, które mają na celu np. zwiększyć moc silnika.  Czy jednak wprowadzanie modyfikacji w jakikolwiek sposób szkodzi tak drogiej maszynie, jaką jest traktor? Jeśli chcesz zainwestować w tuning ciągnika przeczytaj, co możesz z nim zrobić.

traktor

Na czym polega tuning traktorów?

Większość osób słysząc o tuningowanym pojeździe, widzi samochód osobowy z wymienionym tłumikiem i różnymi gadżetami, które podwyższają moc silnika. Tuning to nie tylko zmiana wyglądu czy parametrów, które sprawią, że maszyna będzie się wyróżniała spośród innych. Wprowadzanie zmian może znacznie podwyższyć żywotność oraz funkcjonalność pojazdów. I właśnie na tym polega tuning ciągników rolniczych.

Jedną z modyfikacji, na jaką mogą zdecydować się właściciele maszyn wykorzystywanych do pracy na roli, jest zmiana żarówek na modele wykorzystujące technologię LED. Ten rodzaj świetlówek znany jest już od kilku dziesięcioleci, jednak dopiero w ostatnich latach zyskał popularność także w pojazdach. Obecnie w trakcie tuningu ciągników wymienia się standardowe lampy na żarówki H3 właśnie na ich halogenowe odpowiedniki. W ten sposób oświetlane jest pole robocze, co oczywiście znacznie ułatwia pracę. Czy warto zdecydować się na taką zmianę? Zwykłe żarówki H3 55 W zużywają bardzo dużo energii, co wpływa na całą instalację pojazdu. Wymiana starych modeli na ledowe to zatem dobre rozwiązanie wpływające na spore oszczędności.

Specjaliści polecają również wymianę alternatorów, które znacznie wydłużają żywotność tych drogich pojazdów. Warto przy tym pamiętać, że te urządzenia elektryczne preferują suche warunki, dlatego lepiej unikać zalewania wodą. Dobrym rozwiązaniem w starszych ciągnikach jest montaż wspomagania kierownicy. Taki mechanizm znacznie ułatwia wykonywanie manewrów podczas pracy na polu.

Czym jest chiptuning ciągników rolniczych?

Chiptuning to tuning elektroniczny sterowników silnikowych. Wiele osób bardzo krytykuje taką metodę, jednak jeśli usługę wykonuje profesjonalna firma, nie ma obaw, że pojazd i jednostka napędowa zostaną zepsuty. Przed rozpoczęciem całej procedury silnik jest dokładnie sprawdzany. Umieszcza się go na specjalnej hamowni i powoli poddaje dokładnej diagnostyce. Oprócz tego za każdym razem robiona jest kopia zapasowa ustawień fabrycznych. Dlaczego chiptuning to dobre rozwiązanie? Dobrze wykonana praca pozwala na wzrost mocy silnika od 15 do 20%. Warto przy tym zaznaczyć, że modyfikacje tego typu nie skracają żywotności pojazdów.