• Podziel się

Modernizacja rynku rolniczego umożliwia doposażenie ciągnika w dodatkowe akcesoria, ułatwiające codzienną pracę. Duża dostępność i stosunkowo niskie ceny pozwalają na rozbudowę nawet starszych modeli. Wśród nich dostępne są zarówno komponenty przeznaczone do wnętrza kabiny, jak i zewnętrzne części, pozwalające na zdalną manipulację maszyną. Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji rolnika, jednak istnieje kilka akcesoriów, które szczególnie poprawiają funkcjonalność ciągnika oraz komfort operatora. Przedstawiamy 5 z nich!

ciagnik

1. Fotel pneumatyczny

Ciągniki z kabiną można wyposażyć w fotel pneumatyczny. Jest to typ siedziska, który zapewnia świetną amortyzację oraz redukcję drgań wewnątrz kabiny. Umożliwia ponadto precyzyjną, automatyczną regulację, dostosowując wysokości czy kąt nachylenia oparcia bezpośrednio do swojej wagi i wzrostu. Niektóre modele pozwalają także na obustronne obroty całego siedzenia.

2. Kamera cofania

Kamery cofania przeznaczone do ciągników znacząco różnią się od tych samochodowych. Przede wszystkim wyposażone są w wytrzymałą, wstrząsoodporną obudowę. Jakość przekazywanego obrazu umożliwia swobodne monitorowanie obszaru za ciągnikiem, bez ograniczenia pola widzenia. Dodatkowo warto zainwestować także w zestaw kamer, które skierowane będą w stronę konkretnych maszyn współpracujących z ciągnikiem.

3. Zestaw oświetlenia

Odpowiednio dobrane oświetlenie umożliwia pracę nawet po zmroku. W ciągnikach najczęściej stosowane są lampy ksenonowe, które poza 4-krotnie większą intensywnością, odznaczają się także niższym zużyciem energii elektrycznej. Zapewniają tym samym bezpieczną i ekonomiczną jazdę nocą.

4. Klimatyzacja

Choć ciągniki z klimatyzacją stały się już standardem, duża część rolników nie posiada jej w wyposażeniu swojej kabiny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo przydatna jest klimatyzacja. Praca na polu w gorące lato może być męczarnią, a zadbanie o odpowiednią temperaturę wewnątrz kabiny wpływa nie tylko na komfort operatora, lecz przede wszystkim na jego bezpieczeństwo.

5. Komputery i wyświetlacze

Era technologiczna nie ominęła rynku rolniczego: w ciągniku można bowiem zainstalować komputery pokładowe i wyświetlacze, które pozwalają na bieżące monitorowanie informacji o maszynie. Niektóre z nich umożliwiają także zdalne sterowanie ciągnikiem, wyposażone są w GPS oraz dotykowy ekran, co znacząco ułatwia obsługę, zwłaszcza podczas kierowania.

Instalację dodatkowych urządzeń i elementów można wykonać samodzielnie lub w zaufanym serwisie maszyn rolniczych. Pamiętaj, że tylko odpowiednie podłączenie gwarantuje prawidłowe i efektywne działanie każdego z nich.