• Podziel się

Współczesne gospodarstwo rolnicze nie może obejść się bez odpowiedniego wyposażenia – należą do niego między innymi przyczepy. Segment tych maszyn jest bardzo zróżnicowany, znajdują się w nim zarówno urządzenia uniwersalne, jak i przeznaczone do bardzo specyficznych zadań. W tym wpisie przedstawiamy różne rozwiązania, w których posiadanie warto zainwestować.

ciągnik z przyczepą

Przyczepy uniwersalne

Absolutną podstawą wyposażenia gospodarstwa rolnego, jeśli chodzi o przyczepy, są urządzenia uniwersalne, nadające się do przewozu wszelkiego rodzaju ładunku – od ziarna, przez nawozy, kończąc na produktach na paletach, takich jak materiały budowlane. Przyczepami uniwersalnymi są wywrotki o przestrzeni ładunkowej ograniczonej otwieranymi burtami – dzięki burtom można bardzo łatwo przeprowadzić rozładunek przyczepy do tyłu lub na bok (jest to istotne w sytuacji, kiedy ciągnik ma ograniczone możliwości manewru w miejscu rozładunku). Rozładunek jest ponadto możliwe dzięki zastosowaniu wydajnego układu hydraulicznego, odpowiedzialnego za unoszenie skrzyni ładunkowej.

Wywrotki burtowe choć używane są w wielu zadaniach w obrębie gospodarstwa, posiadają pewne wady. Po pierwsze nie są całkowicie szczelne, co powoduje, że sypkie ładunki mogą z nich „uciekać” – po drugie, posiadają dużą ilość elementów, przez co są bardziej narażone na uszkodzenia.

Przyczepy skorupowe

Rozwiązaniem podobnym do wywrotki burtowej są wywrotki skorupowe. Ich charakterystyczną cechą jest posiadanie wyłącznie jeden, tylnej burty, przez którą możliwy jest rozładunek towaru – pozostałe burty tworzą jedną całość z podłogą. Z tego powodu są szczelniejsze i doskonale spisują się w transporcie ładunków sypkich – np. ziaren – a ze względu na mniejszą ilość elementów ruchomych są mniej awaryjne. Problemem jednak może być rozładunek – przyczepa skorupowa wymaga sporo miejsca do zrzucenia ładunku, a manewrowanie nią będzie sprawiać więcej problemu.

Niezależnie od typu wywrotki bardzo ważne jest zachowanie limitu maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. Przekroczenie go nie jest szkodliwe dla konstrukcji skrzyni ładunkowej, jednak może prowadzić do uszkodzenia układu hydraulicznego podczas rozładunku.

Przyczepy specjalistyczne

To szeroka kategoria sprzętów, których konstrukcja została przystosowana do przewożenia bardzo konkretnych ładunku. Przykładem są tutaj między innymi przyczepy do przewozu:

  • żywego inwentarza – trzody chlewnej, bydła, koni etc.,
  • bel siana,
  • paszy – tzw. paszowozy,
  • nawozów,

Wąskie zastosowanie przyczep specjalistycznych powoduje, że nie każda z nich znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie. Niemniej potrafią one znacznie ułatwić pracę. Jednym z bardziej specyficznych typów przyczep jest przyczepa samozbierająca, wyposażona w rotorowy system załadunku. Sprzęty te wykorzystuje się do przeprowadzenia szybkiego zbioru wysuszonego pokosu oraz transportu zebranego materiału.

Jak dobrać przyczepę?

Poza przeznaczeniem przyczepy, przy podejmowaniu decyzji o wyborze należy sprawdzić również jej parametry techniczne – takie jak maksymalne obciążenie, pojemność oraz zapotrzebowanie na moc – w kontekście posiadanego ciągnika rolniczego. To bardzo ważne, ponieważ wpływa na efektywność pracy w gospodarstwie. Ponadto warto zwrócić uwagę na kwestie prawne związane z zakupem przyczepy. Maszyny, które wykorzystywane są w transporcie materiałów między gospodarstwem a innymi miejscami, np. punktem skupu zboża, jako pojazdy drogowe muszą zostać zarejestrowane. Obowiązek ten nie dotyczy przyczep poruszających się wyłącznie w obszarze gospodarstwa.

Szukasz sprzętu rolniczego dla swojego gospodarstwa? Skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.