• Podziel się

Nie tylko wyposażenie ciągników rolniczych wpływa na jakość pracy na roli. Równie ważną rolę odgrywają profesjonalne opony maszyny, które znacznie podwyższają bezpieczeństwo oraz komfort podczas prac rolniczych. Jakie opony do ciągników najlepiej się sprawdzą w trakcie wykonywania codziennych obowiązków?

opony

Rodzaje opon do ciągników

Prawidłowy dobór opon do ciągnika rolniczego może mieć duże znaczenie w trakcie pracy na roli. Produkcja żywności musi przebiegać bez zakłóceń, dlatego każdy wykorzystany element powinien usprawniać realizację poszczególnych zadań. Obecnie na rynku dostępne są następujące rodzaje opon:

  • nisko- i wysokoprofilowe,
  • diagonalne,
  • radialne.

Przy wyborze najlepszego modelu należy wziąć pod uwagę rodzaje upraw oraz najważniejsze parametry, które powinny znajdować się w opisie technicznym produktu. Ważną rolę odgrywają nośność opon oraz nacisk na glebę. Kolejne czynniki wpływające na jakość opon to ich wytrzymałość oraz żywotność, które powinny być jak najwyższe.

Charakterystyka opon nisko- i wysokoprofilowych

Opony niskoprofilowe sprawdzą się przede wszystkim w małych i średnich ciągnikach rolniczych. Zapewniają bardzo dobrą przyczepność pojazdu do równego podłoża, co ma znaczenie głównie w trakcie wykonywania manewrów przy uprawie roślin. Modele tego typu są bardziej stabilne, zwłaszcza przy pokonywaniu zakrętów, niż ich wysokoprofilowe odpowiedniki. Jednak opony niskoprofilowe nie tłumią dobrze hałasu, co może znacznie obniżać komfort pracy podczas prowadzenia i tak głośnych pojazdów, jakimi niezaprzeczalnie są traktory.

Wysokoprofilowe opony sprawdzą się w przypadku bardzo dużych ciągników. Świetnie tłumią dźwięki, a także wibracje i wstrząsy, co chroni zawieszenie ciągnika. Są także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo skutecznie zabezpieczają felgi przed uszkodzeniami. Opony tego typu działają sprawnie na nierównych powierzchniach. Są wytrzymałe i stosunkowo tanie.

Opony radialne i diagonalne

Do najbardziej wytrzymałych należą opony diagonalne, które mają wielowarstwową budowę. Najczęściej wykorzystywane są w leśnictwie, ponieważ poprawnie funkcjonują przy bardzo wysokim ciśnieniu, co może nie zdawać egzaminu w pracach na roli. Na szczególną uwagę rolników zasługują opony radialne pozwalające na równomierne rozłożenie siły, jaką wywiera ciągnik na podłoże. Dodatkowo produkty tego typu sprawdzają się podczas deszczu, ponieważ są stabilne nawet przy zwiększonej wilgoci, co wpływa na bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków.