• Podziel się

Oferta ciągników rolniczych dostępnych na polskim rynku jest niezwykle szeroka, a poszczególne modele znacznie różnią się od siebie pod wieloma względami. W tym oczywiście pod względem ceny. Poniżej opisujemy czynniki, od których cena traktora zależy w największym stopniu.

pieniądze

Moc silnika

Jak łatwo się domyślić, ciągniki rolnicze z silnikami o większej mocy są zazwyczaj droższe od traktorów z silnikami dysponującymi mniejszą mocą. Na wyższy koszt produkcji takich pojazdów wpływa również to, że potężniejsze silniki są często wyposażane w bardziej zaawansowane elementy, takie jak filtr cząsteczek stałych czy konieczność stosowania AdBlue w układzie SCR.

Wielkość traktora

Ciągnik kompaktowy będzie o wiele tańszy od naprawdę dużego traktora. Warto tu jednak zauważyć, że niekoniecznie stanowi on opcję gorszą. Zaletą kompaktów jest nie tylko ich niska cena, ale także lekkość, zwrotność i uniwersalność. Taki ciągnik sprawdzi się w małych gospodarstwach, a już szczególnie w sadach. Aczkolwiek w przypadku pól uprawnych o dużej powierzchni trzeba już wydać więcej na zdecydowanie większy i mocniejszy traktor.

Kabina i inne elementy wyposażenia

Cena traktorów zależy również od tego, w co są wyposażone. Nie wszystkie ciągniki rolnicze mają kabiny, a co dopiero takie dodatki jak klimatyzacja, kamera cofania albo ładowacz czołowy. Dodatkowe wyposażenie może być niezwykle przydatne, ale za wszystko trzeba zapłacić.

Stan ciągnika rolniczego

Tak jak w przypadku innych pojazdów, nowe traktory są droższe od używanych ciągników o podobnych parametrach (nie zapominajmy jednak, że są zwykle tańsze w eksploatacji). Znacznie różnice cenowe występować mogą również pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami używanych pojazdów. Wszystko zależy od roku produkcji traktora, przebiegu oraz tego, jak dobrze jest utrzymany.