• Podziel się

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym gospodarstwa rolne powoli przygotowują się do powrotu do normalnego trybu prac polowych. Obowiązkowym punktem tych przygotowań powinno być skontrolowanie stanu technicznego maszyn. Nie jest to zadanie trudne, a warto o nim pamiętać, by uniknąć usterek i znacznie wydłużyć żywotność sprzętów narażonych na pracę w niesprzyjających warunkach.

traktor

Przygotowania do sezony zacznij zimą

Niskie temperatury, wysoka wilgotność oraz bezczynność w okresie zimowym mogą stać się przyczyną niszczenia sprzętu rolniczego. Dlatego też przygotowania do następnego sezonu prac polowych należy rozpocząć na sam koniec sezonu obecnie trwającego. Praca włożona w zapewnienie sprzętom odpowiednich warunków na czas zimowania procentuje tym, że na wiosnę nie poniesiesz zbędnych kosztów i nie stracisz czasu potrzebnego na usunięcie usterek

Krok pierwszy – czyszczenie maszyn

Bez względu na rodzaj maszyny – czy chodzi o ciągnik, kombajn, siewnik czy – pierwszym krokiem przygotowania sprzętu do zimowania i pracy w przyszły sezonie jest dokładnie oczyszczenie ich z osadów z błota czy pozostałości żniwnych. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ zanieczyszczenia:

  • przyspieszają rozwój korozji
  • mogą zawierać resztki, które przyciągną szkodniki – te zaś mogą uszkadzać delikatniejsze komponenty maszyn, np. przewody elektryczne.

Do czyszczenia maszyn można użyć wody, należy jednak pamiętać, by unikać zalania łożysk, elektroniki czy innych części niszczących się w kontakcie z wilgocią. Innym rozwiązaniem jest użycie sprężonego powietrza.

Krok drugi – smarowanie kluczowych elementów

Zadaniem smaru jest nie tylko minimalizowanie tarcia między ruchomymi elementami maszyn. Tworzą one również ochronny film, który zapobiega kontaktowi metalu z powietrze – tym samym stanowią one warstwę ochrony przed korozją. Podczas mycia dochodzi często do wypłukania smaru, dlatego kiedy już maszyna wyschnie należy pamiętać o dokładnym nasmarowaniu jej newralgicznych elementów. Po zakończeniu zimowania i przed rozpoczęciem prac polowych smarowanie warto powtórzyć

Krok trzeci – kontrola płynów

Ten krok dotyczy ciągników rolniczych oraz kombajnów. Przede wszystkim należy pamiętać o oleju silnikowym, a także płynie chłodniczym oraz hamulcowym. Nie należy zwlekać z tym do wiosny, ponieważ w zużytych płynach eksploatacyjnych gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą powodować rozwijanie się korozji wewnątrz maszyn.

Krok czwarty – wymiana części

Intensywna praca i wysokie obciążenia powodują, że wiele z elementów maszyn ulega wyeksploatowaniu i uszkodzeniom. Przed zimowaniem warto sprawdzić ich stan i zadbać o ewentualną wymianę. Podobnie jak w przypadku smarów warto kontrolę powtórzyć jeszcze na wiosnę, by upewnić się, że nic nie zostało pominięte.

Odpowiednie przechowywanie jest istotne

Na to, czy dany sprzęt dobrze przetrwa okres zimy w dużej mierze wpływają warunki, w jakich będzie przechowywany. Idealną sytuacją jest zimowanie ciągnika i innych maszyn pod zadaszeniem, które ochroni je przed opadami śniegu i deszczu. Minimum jednak stanowi odpowiednie podłoże. Należy unikać pozostawiania maszyn na gołej ziemi, podłoże dla nich powinno być twarde, stabilne i w miarę możliwości nie nasiąkające wilgocią. Jeśli zaś maszyna posiada ogumienie, warto postawić je na kobyłkach, które zapobiegną kontaktowi kół z twardym podłożem – w przeciwnym wypadku może okazać się, że opony uległy deformacji i na wiosnę będą wymagały wymiany. W przypadku ciągników należy również pamiętać o wyjęciu akumulatora, gdyż przez kilka miesięcy na mrozie może dojść do jego rozładowania.

Szukasz sprzętu rolniczego odpowiedniego dla Twojego gospodarstwa? Skontaktuj się z nami, a znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.