• Podziel się

Ciągniki kompaktowe to uniwersalne, wielofunkcyjne maszyny rolnicze. Przy ich pomocy można wykonywać prace ogrodowe, sadownicze, a także komunalne: zarówno na publicznych ulicach, jak i miejskich terenach zielonych. Na ich funkcjonalność wpływa także możliwość prostego zainstalowania dodatkowego wyposażenia. Przedstawiamy charakterystykę, największe zalety oraz zastosowanie ciągników kompaktowych.

ciągnik

Ciągniki kompaktowe – mobilne i niezawodne maszyny rolnicze

Cechą, która wyróżnia ciągniki kompaktowe na tle innych maszyn rolniczych, jest ich rozmiar. Ich niewielkie wymiary ułatwiają nie tylko codzienne przechowywanie, lecz także sprawiają, że tego typu ciągnik zmieści się wszędzie. Dodatkowo wyróżnia je mały promień skrętu, co z kolei przekłada się na ich wyjątkową zwrotność. Większość z nich wyposażona jest w napęd na cztery koła: mimo stosunkowo niedużej mocy, są w stanie podołać wszystkim podstawowym pracom ogrodniczym czy komunalnym.

Ciągniki kompaktowe są także wyjątkowo proste w obsłudze, a wyprofilowane siedzisko wpływa na komfort operatora. W ich wyposażeniu znajdują się wszystkie niezbędne elementy, które zapewniają całkowite bezpieczeństwo pracy. Bardzo ważne jest to, że ich użytkowanie nie wymaga od kierowców specjalistycznych uprawnień, co czyni je bardzo uniwersalnymi maszynami, dostępnymi dla każdego.

Gdzie można wykorzystać ciągniki kompaktowe?

Ciągniki kompaktowe sprawdzą się przede wszystkim w drobnych pracach ogrodowych i sadowniczych. Niewielka masa oraz możliwości założenia kół trawiastych sprawiają, że ich użytkowanie nie niszczy nawierzchni. Są one często wykorzystywane także w pracach komunalnych, polegających na utrzymaniu dróg publicznych, chodników czy boisk piłkarskich. Niektóre z nich cieszą się dużą popularnością w sektorze budowlanym, gdzie najczęściej służą do transportowania materiałów. Możliwość zamontowania wyposażenia dodatkowego sprawia, że zakres zastosowania ciągników kompaktowych znacząco się poszerza. Mogą być bowiem wykorzystywane jako kosiarki, odśnieżarki, a nawet zamiatarki.

Choć ciągniki kompaktowe wyglądają niepozornie, ich podzespoły wyróżniają się najwyższą jakością. Stosunkowo niewielka cena oraz możliwość różnorodnego i swobodnego użytkowania przez cały rok sprawiają, że są one coraz częściej stosowane zarówno w miejscach publicznych, jak i w przydomowych ogrodach i sadach. Jest to typ maszyny rolniczej, w którą szczególnie warto zainwestować.