• Podziel się

Praca na roli wymaga inwestycji w różnorodne sprzęty. Podstawę stanowi ciągnik, bez którego żadne zadania nie mogą być wykonane. Współczesne ciągniki różnią się od tych dostępnych w sklepach jeszcze 20 lat temu. Dziś są to niezwykle zaawansowane maszyny wyposażone w wiele udogodnień. Jak wybrać ciągnik do pracy na roli?

Szablon-banerkow-na-strone_9130+-nets

Jak dobrać ciągnik do prac polowych?

Na początku warto sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy kupowany pojazd ma stanowić główny ciągnik w gospodarstwie? Jeśli tak, to należy wybrać sprzęt wyposażony w silnik o większej mocy. Traktor musi być także dopasowany do rodzaju wykonywanych prac oraz wielkości gospodarstwa. Oczywiście niezwykle ważnym czynnikiem znacznie wpływającym na zakup jest zasobność portfela. Obecnie rolnicy mogą skorzystać z różnorodnych dotacji rządowych, dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, jak wyglądają programy pomocowe. W ten sposób można kupić naprawdę dobry sprzęt. Kupując ciągnik, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wszystkie parametry techniczne. Najważniejsze informacje znajdują się w instrukcji dołączonej do każdego pojazdu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z danymi.

Wyposażenie ciągnika rolniczego

Kolejnym ważnym punktem jest wyposażenie ciągnika rolniczego. W przypadku szerokiego zakresu prac warto zainwestować w modele z wydajnymi systemami hydraulicznymi, do którym można podpiąć dodatkowe urządzenia, na przykład ładowacze czołowe. Niezwykłą rolę odgrywają również takie elementy, jak dodatkowe oświetlenie, które ułatwia wykonywanie zadań nawet późnym wieczorem czy klimatyzacja wewnątrz kabiny. Większość prac rolnych odbywa się w czasie upalnych dni. W tym wypadku klimatyzacja podwyższa komfort pracy. Doświadczony rolnik zwróci również uwagę na skrzynię biegów, napęd ciągnika rolniczego, rodzaj układu hamulcowego czy kierowniczego.

Bezpieczeństwo

Praca na roli nie należy do najłatwiejszych, dodatkowo podczas codziennych zadań może dojść do różnorodnych wypadków. Dlatego należy sprawdzić, czy traktory posiadają wszystkie atesty bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę na komfortowe wyposażenie kabiny. Wygodne siedzisko, odpowiedniej wielkości lusterka ułatwiające manewry oraz prawidłowe usytuowanie skrzyni biegów – te wszystkie elementy sprawiają, że ciągnik jest wygodny w użytkowaniu. Rolnicy korzystają z pojazdów tego typu praktycznie codziennie, dlatego traktory muszą być zaprojektowane zgodnie ze wszystkimi zasadami BHP oraz ergonomii.