• Podziel się

Ciągnik to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Sprzęt ten musi być na tyle wydajny, by umożliwiał wykonywanie różnego rodzaju prac polowych bądź transportu materiałów, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Z drugiej strony, zakup dobrej jakości ciągnika to wydatek rzędu dziesiątek i setek tysięcy złotych. Na szczęście można go nieco obniżyć – umożliwiają to przepisy dotyczące podatków VAT.

ciągnik

Ciągnik rolniczy w świetle definicji

Pod względem zasad rozliczania podatku VAT zakup ciągnika rolniczego różni się od zakupu samochodu osobowego. PrzyczynA tkwi w definicjach zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2. Pkt 33, pojazd samochodowy to „pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego”. Z kolei art. 2 pkt. 44 owej ustawy definiuje ciągnik rolniczy jako „pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych”.

Ciągnik a VAT

Jak widać, ciągników rolniczych nie klasyfikuje się jako pojazdy samochodowe, lecz pojazdy przeznaczone do wykonywania ściśle określonych prac. W związku z tym rolnik, na podstawie przepisów zawartych w ustawie o VAT ma prawo odliczenia od kwoty jego zakupu całości podatku VAT, a nie – jak w przypadku samochodów – jedynie 50% jego wartości. To spora ulga, ponieważ podatek na maszyny rolnicze wynosi 23%.

Komu przysługuje zwrot VAT za ciągnik?

Jednocześnie należy pamiętać, że zwrot VAT za zakup ciągnika rolniczego przysługuje jedynie rolnikom, którzy zarejestrowania są jako podatnicy VAT. Wynika to z faktu, że rolnicy ryczałtowi są domyślnie zwolnieni z opodatkowania VAT.

Szukasz ciągnika do swojego przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z nami, a znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb!