• Podziel się

Ciągniki rolnicze i sadownicze należą do maszyn eksploatowanych z dużą intensywnością. W sezonie pracują przecież przez wiele godzin dziennie, często w bardzo trudnych warunkach. Nie może więc dziwić, że ich elementy zużywają się i ulegają awariom. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu maszyny (zarówno przed rozpoczęciem prac sezonowych, jak i w ich trakcie) oraz regularne serwisowanie jej. Przyjrzyjmy się teraz temu, które części traktorów wymienia się najczęściej.

mechanik z ciągnikiem

Akumulatory, hamulce, światła – zadbajmy o silnik i o bezpieczeństwo pracy!

Ze względu na to, do jak ciężkiej pracy zmuszane są silniki ciągników rolniczych i sadowniczych, pojawiać się mogą problemy z elementami takimi jak alternatory, rozruszniki czy chłodnice. Z czasem spadać też może sprawność akumulatorów. Kolejna rzecz: układ hamulcowy, a przede wszystkim szczęki, z których ścierają się okładziny. Trzeba kontrolować ich stan, bo przecież od sprawności hamulców zależy bezpieczeństwo operatora ciągnika oraz osób znajdujących się w pobliżu. A skoro jesteśmy przy bezpieczeństwie, wspomnijmy o lampach i reflektorach. Żarówki się przepalają, należy więc zawsze dysponować zapasowymi.

Skrzynia biegów i opony – uniknijmy nagłego zatrzymania traktora!

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, także w ciągnikach rolniczych i sadowniczych dochodzić może do usterek skrzyni biegów. Dlatego nie wolno ignorować tak błahych z początku symptomów, jak zgrzytanie albo opór przy wrzucaniu biegu. Inaczej problem pogłębi się i wymienić będzie trzeba całą skrzynię, co wiąże się z dużymi kosztami. Nie zapominajmy też o zużywających się oponach, w końcu traktory poruszają się często w trudnym terenie. O uszkodzenia, które unieruchomią pojazd pośrodku pola, nie jest trudno.