• Podziel się

Praca na roli bardzo się zmieniła na przestrzeni ostatnich 20 lat. Technologia pozwoliła unowocześnić uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Niestety większość osób myśląc o rolniku, widzi obraz mężczyzny z kosą w brudnym ubraniu. Dzisiaj rolnik to przedsiębiorca znający języki obce i nawiązujący współpracę z zagranicznymi kontrahentami.

nowoczesny ciągnik

Unowocześnienie pracy na roli

Duży wpływ na zmianę wizerunku rolnictwa ma rozwój technologii. Zastosowanie nowoczesnych maszyn znacznie ułatwiło pracę. Stare maszyny powoli odchodzą do lamusa, ponieważ zastępują je urządzenia specjalistyczne. Dzięki temu wykonywanie obowiązków związanych z uprawą roślin czy hodowlą zwierząt stało się efektywniejsze. Obecnie praktycznie w każdym większym gospodarstwie rolnym znajduje się wysokiej klasy ciągnik bardzo dobrze dopasowany do rodzaju gospodarstwa.

Dużym bodźcem do zmian okazały się dotacje unijne. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, rolnicy bardzo dobrze wykorzystali pomoc finansową. Dzięki temu wzrosła liczba gospodarstw na naprawdę bardzo wysokim poziomie. W tym wypadku dużą rolę odegrał też internet. Polscy rolnicy nie tylko korzystają z nowoczesnych maszyn, lecz także chętnie sięgają po programy komputerowe pozwalające na ulepszenie zarządzania gospodarstwem. Nie boją się nowoczesnych rozwiązań i chętnie podwyższają swoje kwalifikacje.

Podwyższanie umiejętności

Coraz więcej polskich rolników to osoby z wyższym kierunkowym wykształceniem. Młodzi ludzie chętnie zdobywają nowe umiejętności, by móc rozwinąć hodowlę i uprawę roślin. Wiele osób z tej branży posługuje się różnymi językami obcymi, dzięki czemu może nawiązywać współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Polscy rolnicy doskonale wiedzą, że regularne podwyższanie kompetencji bardzo się opłaca, dlatego chętnie podejmują się nowych wyzwań. Biorą udział w targach, które pozwalają zapoznać się z nowoczesnymi metodami pracy na roli.

Obecnie rolnicy doskonale wiedzą, gdzie poszukiwać potrzebnych informacji. Internet stał się niezwykle ważnym narzędziem w ich pracy. Pozwala nawiązać kontakty, a także dowiedzieć się, jak skutecznie inwestować pieniądze. Dzięki temu polskie gospodarstwa mogą konkurować z zagranicznymi, a nasze rodzime produkty są cenione w innych krajach. Warto także podkreślić, że nie tylko mężczyźni prowadzą gospodarstwa rolne. Coraz więcej kobiet pracuje w tej branży i z sukcesem prowadzi swoje biznesy.