• Podziel się

Coraz częściej można spotkać się z nietypowymi uczestnikami ruchu drogowego, takimi jak ciągniki rolnicze. W miastach, gdzie ruch jest znacznie większy niż na wsi, pojawienie się takiego pojazdu może wywołać zdziwienie i zaskoczenie, zarówno wśród kierowców, jak i pieszych. Czy jednak jazda ciągnikiem po mieście jest zgodna z przepisami ruchu drogowego? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując obowiązujące przepisy.

ciągnik na drodze

Przepisy dotyczące jazdy ciągnikami rolniczymi

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym ciągniki rolnicze są traktowane jako pojazdy samochodowe. Oznacza to, że kierujący musi mieć odpowiednie uprawnienia do kierowania – w przypadku ciągników rolniczych niekiedy wystarcza prawo jazdy kategorii B, a w niektórych sytuacjach wymagane jest prawo jazdy kategorii T. Ponadto ciągnik musi być zarejestrowany i ubezpieczony, a także spełniać wszelkie wymagania techniczne określone w przepisach.

Warto również zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości obowiązujące dla ciągników rolniczych. Pojazd może poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h. W przypadku przekroczenia kierujący naraża się na mandat i punkty karne.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Jazda ciągnikiem rolniczym po mieście może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Ze względu na swoje rozmiary i masę ciągniki są trudniejsze do zauważenia przez innych kierowców, a także mają dłuższą drogę hamowania. Dlatego ważne jest, aby kierujący zachowywał szczególną ostrożność, zwłaszcza na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych.

Dodatkowo warto pamiętać o konieczności stosowania odblasków oraz odpowiedniego oznakowania pojazdu. Ciągnik rolniczy musi być wyposażony w tylne światła pozycyjne, kierunkowskazy oraz światła stopu. Ponadto, jeśli pojazd porusza się z prędkością nie większą niż 25 km/h, powinien być oznakowany tablicą ostrzegawczą z symbolem “pojazd wolnobieżny”.