• Podziel się

Dużym ułatwieniem w pracach ogrodowych mogą okazać się profesjonalne maszyny rolnicze. W małym ogrodzie nie ma z reguły naglącej potrzeby inwestycji w tak zaawansowane, duże urządzenia, jednak w przypadku sadów czy ogrodów zajmujących się profesjonalną uprawą roślin, zakup nawet małego ciągnika wpływa na zwiększenie komfortu pracy.

kosiarka

Nowoczesne urządzenia w ogrodnictwie

Czasy, kiedy przy uprawie ogrodów wykorzystywano podstawowe sprzęty typu łopata czy grabie, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj można korzystać z wielu zdobyczy technologii, które znacznie ułatwiają i usprawniają codzienne wykonywanie obowiązków w ogrodzie. Na małych, przydomowych działkach można z powodzeniem stosować najprostsze urządzenia, inaczej jednak wygląda sytuacja przy wielkich powierzchniach.

Kosiarka – must-have każdego ogrodnika

Najważniejsze wyposażenie ogrodów to niezaprzeczalnie kosiarka. Właściciele działek mają do wyboru sprzęty elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Do małych powierzchni w zupełności wystarczy model z przewodem. W przypadku wielkich ogrodów potrzebne będzie urządzenie spalinowe. Dobrym sposobem na koszenie trawników w profesjonalnych sadach jest zakup specjalnego ciągnika połączonego z kosiarką. W ten sposób można sprawnie poradzić sobie z koszeniem dużej powierzchni bez większych nakładów pracy.

Jakie sprzęty pozwolą zadbać o rośliny?

Przy uprawie ogrodu warzywnego warto zaopatrzyć się w profesjonalne glebogryzarki odpowiadające za spulchnienie ziemi. Taki sprzęt przydaje się zwłaszcza na terenach, gdzie ziemia nie jest zbyt żyzna. Do podcinania gałęzi najlepsze są sekatory oraz nożyce. Można wybrać wersję napędzaną siłą mięśni lub elektryczne. Jeśli mamy problem z odpowiednim nawodnieniem roślin, warto zainwestować w specjalne pompy, które pobierają nagromadzoną podczas opadów wodę ze studni.

Ogród powinien być zadbany przez cały rok, nie tylko w okresie kwitnienia roślin. W sezonie zimowym przyda się mały pług lub odśnieżarka, które poradzą sobie nawet podczas zawiei śnieżnej. Urządzenie tego typu sprawi, że nie będziemy musieli samodzielnie odśnieżać przez długie godziny podczas niskich temperatur.