• Podziel się

Zużycie paliwa jest jednym z głównych kosztów eksploatacji każdego ciągnika rolniczego. Dlatego warto postarać się by było minimalne – każda oszczędność w gospodarstwie jest na wagę złota, szczególnie jeśli w pracuje w nim kilka ciągników. Co jednak może wpływać na poziom zużycia paliwa? Okazuje się, że czynników tych jest całkiem sporo i nie wszystkie są uzależnione od samego silnika ciągnika.

ciągnik rolniczy

Wielkość pola

Generalna zasadą jest dobór mocy silnika ciągnika do wielkości pola – im większa powierzchnia gruntu do uprawy, tym mocniejsze maszyny powinny być wykorzystane do pracy na nim. Błędnym założeniem jest nabywanie ciągnika o mocy zbyt dużej do pracy na małych powierzchniach – możliwości dużego silnika nie zostaną wykorzystane na nim w pełni, a spalanie paliwa pozostanie i tak wysokie

Dobór odpowiedniego sprzętu

Drugim ważnym dla poziomu zużycia paliwa ciągnika rolniczego czynnikiem jest to, z jakimi sprzętami pojazd współpracuje. Generalnie spalanie wzrasta wraz z masą podłączonej maszyny (pługiem, siewnikiem, przyczepą etc.), a także z jej zapotrzebowaniem na moc (dotyczy to maszyn zasilanych z WOM). Tutaj również należy bardzo dużą uwagę zwrócić na dobór sprzętów – należy unikać podłączania maszyn o małej wydajności do ciągników o nieadekwatnie dużej mocy, gdyż spalanie wcale nie zmaleje, a wręcz może wzrosnąć, gdyż wykonanie pracy będzie zajmować więcej czasu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywaniu – o ile jest taka możliwość – urządzeń wykonujących kilka zadań. Przykładem są tutaj agregaty uprawowo-siewne, które w jednym przejeździe przygotowują glebę i dokonują wysiewu.

Stan techniczny pojazdu

Zadbany, regularnie serwisowany ciągnik pracuje dużo sprawniej, niż podobny sprzęt, w którym nie przeprowadza się niezbędnych czynności serwisowych. Serwis polega między innymi na wymianie płynów eksploatacyjnych – oleju, płynu do chłodnicy – a także wymianie filtrów powietrza, paliwa etc. Wszystkie te elementy mają spory wpływ na poziom spalania, dlatego też dla uzyskania optymalnej wydajności ciągnika należy pamiętać o przynajmniej corocznym serwisowaniu ciągnika.

Ciśnienie powietrza w oponach

Opony grają bardzo istotną rolę w pracy ciągnika, między innymi wpływają na jego uciąg podczas pracy na nieutwardzonym gruncie. Lepszy uciąg oznacza mniejsze zapotrzebowanie na moc silnika, z kolei małe zapotrzebowanie na moc silnika to niskie zużycie paliwa. Aby więc podczas pracy uzyskać najlepsze uciąg, ciśnienie powietrza należy z kół spuścić, dzięki czemu opona lepiej przylega do gruntu. Z tego samego powodu istotny jest dobór opon o odpowiedniej szerokości, by powierzchnia styku ogumienia z podłożem zapewniała dobry uciąg bez nadmiernego wzrostu oporów toczenia.

Styl pracy w polu

Niezależnie od tego, jakie parametry ma silnik ciągnika, używane w pracy urządzenia, a także jaki jest stan techniczny wszystkich tych maszyn, kluczową rolę w minimalizowaniu zużycia paliwa ma siedzący za kierownicą ciągnika rolnik. To od niego bowiem zależy styl pracy w polu – wprowadzanie silnika na zbyt duże obroty czy brak ergonomii jazdy sprawiają, że nawet najlepsze maszyny będą spalać więcej, niż to potrzebne.

Szukać ciągnika do swojego gospodarstwa, ale nie wiesz na co się zdecydować? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb.