• Podziel się

Ciągniki rolnicze są nieodzownym elementem większości gospodarstw. Czasami jednak istnieje potrzeba korzystania z maszyn, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach i na mniejszych przestrzeniach. W takich sytuacjach warto zainwestować w mniejsze modele ciągników, które pozwolą na bardziej komfortową pracę i lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W niniejszym artykule omówimy szczegóły dotyczące ciągników idealnych dla małych gospodarstw oraz przedstawimy kluczowe zalety tych maszyn.

mały ciągnik

Jakie ciągniki są polecane dla małych gospodarstw?

Ciągniki Europeline o mocy od 50 do 122 KM to idealne rozwiązanie dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Dostępne są w różnych wersjach, z dodatkowym wyposażeniem dla najbardziej wymagających klientów. Mają: kabiny, zaczepy przesuwane, błotniki kół przednich, 2-obwodowe układy hamulcowe, siedziska mechaniczne, siedzenia pasażera oraz III-sekcyjne rozdzielacze hydrauliki. Zostały zaprojektowane tak, aby pracować bezawaryjnie i umożliwiać szybkie serwisowanie.

Jeśli potrzebujesz ciągnika o mniejszej mocy, możesz rozważyć kompaktowe modele o mocy do 25 KM. Są one niezwykle zwrotne i dzięki niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzą się w sadach, ogrodach czy na terenach miejskich. W swoim wyposażeniu posiadają między innymi profesjonalną kabinę oraz ładowacz czołowy. Dodatkowo dostępne są modele z kołami trawiastymi lub szosowymi. Ciągniki te mogą również być wykorzystywane do odśnieżania i posypywania dróg solą lub piaskiem.

Zalety małych ciągników rolniczych

Oto najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania ciągników dla małych gospodarstw:

1. Manewrowość – małe ciągniki są znacznie bardziej zwrotne od większych modeli, dzięki czemu łatwiej jest nimi manewrować w trudniejszych warunkach oraz na mniejszych przestrzeniach.

2. Łatwość obsługi – mniejsze maszyny są zwykle prostsze w obsłudze, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolnictwem. Prostota i ergonomia to kluczowe cechy dobrego ciągnika do małego gospodarstwa.

3. Oszczędność paliwa – mniejsze ciągniki zużywają mniej paliwa niż większe modele, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i korzyści dla środowiska naturalnego.

4. Przystępna cena – małe ciągniki są zwykle tańsze od większych modeli, co sprawia, że stanowią bardziej przystępną opcję dla małych przedsiębiorców i rolników początkujących.

5. Wielofunkcyjność – małe ciągniki rolnicze często wyposażone są w różne narzędzia i osprzęt, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do różnorodnych zadań, takich jak orka, siew, koszenie trawy czy prace transportowe.

6. Możliwość pracy w trudnych warunkach – mniejsze ciągniki są zbudowane solidnie i mogą poradzić sobie nawet w trudniejszych warunkach terenowych. Dzięki zwrotności łatwiej jest nimi pracować zwłaszcza na terenach o nieregularnych kształtach czy przy dużym nagromadzeniu przeszkód.