• Podziel się

Ciągniki rolnicze to najczęściej spotykane maszyny w polskich gospodarstwach. Ich uniwersalność oraz wielofunkcyjność sprawiają, że są one wykorzystywane w codziennych pracach na roli. Maszyny te różnią się od siebie przede wszystkim specyfikacją. Wyróżnia się kilka parametrów technicznych, które szczególnie wpływają na ich eksploatację. Prezentujemy najważniejsze z nich i opisujemy ich działanie.

traktor

Najistotniejsze parametry? Moc silnika i liczba biegów

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych ciągnika rolniczego jest jego moc. Ma ona duże znaczenie podczas codziennej pracy, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Zakres mocy ciągnika należy dopasować bezpośrednio do wielkości gospodarstwa oraz do rodzaju uprawianej gleby: za słaby ciągnik może mieć problemy z pracą w niektórych warunkach, za mocny natomiast nie sprawdzi się w przypadku małej powierzchni.

Skrzynia biegów w ciągnikach rolniczych to jeden z ważniejszych podzespołów. Liczba biegów wpływa bowiem bezpośrednio na wydajność oraz ekonomię pracy. Ciągnik wyposażony w przekładnię z zapasem przełożeń pozwala na dobór odpowiedniej prędkości bez nadmiernych zmian w liczbie obrotów silnika. Większa ilość biegów przydaje się m.in. podczas ciężkich prac uprawowych lub transportu.

Wyjątkowo ważne, choć pozornie nieistotne: budowa oraz wyposażenie ciągnika  

Budowa ciągnika rolniczego obejmuje m.in. jego masę własną, długość, szerokość i rozstaw kół. Są to parametry, na które duża część rolników nie zwraca uwagi, jednak ich wartości mogą mieć znaczący wpływ na komfort i wydajność pracy. Lżejsze i mniejsze ciągniki są bardzo zwrotne, ale również podatne na drgania i wibracje, większe z kolei odznaczają się dużą stabilnością oraz większym uciągiem.

Niezwykle istotnym parametrem każdego ciągnika rolniczego z kabiną jest jego wyposażenie podstawowe. Udogodnienia w postaci klimatyzacji, wewnętrznych świateł LED czy kamer cofania w bardzo dużym stopniu wpływają na wygodę operatora. Kierowanie pojazdem staje się wówczas wygodniejsze, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy.

Nawet pozornie nieistotne podzespoły oraz parametry wpływają na optymalną pracę ciągnika oraz komfort jego użytkowania. Warto więc podczas zakupu zwracać na nie szczególną uwagę, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.