• Podziel się

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to praca trwająca cały rok, nie tylko w czasie zbierania plonów. Aby zbiory były duże, trzeba odpowiednio przygotować ziemię. Dzisiaj pomagają w tym urządzenia mechaniczne, dzięki czemu praca jest szybsza i łatwiejsza niż kilkadziesiąt lat temu. Jakie urządzenia wykorzystać, by dobrze spulchnić ziemię?

traktor

Bronowanie pola

Jedną z najważniejszych prac, jakie należy wykonać, przygotowując ziemię pod zasiew, jest bronowanie pola. Technika ta znana jest od wieków, tylko dziś jest łatwiejsza, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Bronowanie polega na rozkruszaniu brył ziemi, co przyczynia się do zniszczenia chwastów, spulchnieniu ziemi, a także pomaga wchłonąć nawozy mineralne. W ten sposób można się również pozbyć szkodników oraz gryzoni, które zimują w glebie. Samo bronowanie pola nie jest trudną czynnością, jednak warto pamiętać o kilku niezwykle ważnych rzeczach. Przede wszystkim należy dobrze dobrać maszynę do rodzaju gleby. Brony ciężkie idealnie sprawdzą się przy ciężkiej ziemi. Elementy te należy przyczepić do ciągnika rolniczego.

Uniwersalność ciągników

Ciągniki rolnicze to niezwykle uniwersalne maszyny, ponieważ można do nich doczepić różnorodne podzespoły w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki temu można po zimie przeprowadzić wszystkie prace porządkowe. Traktory są przede wszystkim wykorzystywane w trakcie orki, która pozwala przygotować ziemię pod uprawę. Całą procedurę trzeba wykonać co najmniej 10 dni przed zasiewem. Warto także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Jeśli jest zbyt wilgotno, ziemia może przyklejać się do narzędzi. Przy użyciu ciągników można z powodzeniem przeprowadzić orkę płytką (na głębokości od 5 do 10 metrów), średnią (od 10 do 20 metrów), głęboką (od 20 do 30 metrów) oraz bardzo głęboką (od 45 do 60 metrów). Taki zabieg sprawia, że wymieszane zostają poszczególne warstwy podłoża, co przyczynia się do podwyższenia pulchności gleby. Nasiona zostają przykryte, a chwasty mają utrudnione kiełkowanie.

Całoroczne wykorzystanie traktorów

Traktor musi być dobrany do wielkości gospodarstwa rolnego. W przypadku większych powierzchni warto zainwestować w sprzęt o dużej mocy. Dzięki temu prace polowe przebiegają sprawniej i szybciej. A w przypadku rolnictwa czas odgrywa niezwykle dużą rolę. Tak jest w przygotowaniu ziemi pod uprawę. Zbyt późne zasiewanie może przyczynić się do zmniejszenia plonów. Dlatego prawidłowe zaplanowanie robót to podstawa w pracy każdego rolnika. Do tego potrzebne są także odpowiednie maszyny. Rozwój technologiczny znacząco wpływa na rolnictwo. Traktory wykorzystuje się do oprysków, transportu, koszenia czy nawożenia. Bez nich żadne gospodarstwo nie może poprawnie funkcjonować.