• Podziel się

Ładowacz czołowy to maszyna rolnicza montowana do traktorów i stanowiąca ich niezbędne doposażenie. Przydaje się w gospodarstwie do takich zadań jak przenoszenie różnorodnych materiałów (np. ziemniaków, nawozów lub piasku), ich załadunek i rozładunek oraz kopanie i równanie terenu. Żeby jednak zadania te ładowacz wykonywać mógł efektywnie i bezpiecznie, musi być właściwie dopasowany do ciągnika rolniczego.

ciągnik w tunelu

Pierwsza kluczowa kwestia to rozmiar i masa ciągnika. Ogólnie rzecz biorąc, większe traktory mogą obsługiwać cięższe ładowacze czołowe, do małych ciągników rolniczych zamontować możemy zaś tylko lżejsze urządzenia. Kolejna rzecz to moc i moment obrotowy traktora, które wystarczyć muszą do zasilania ładowacza. Zawsze więc zapoznać się trzeba z przedstawionymi przez producenta specyfikacjami danego ciągnika rolniczego oraz ładowacza czołowego. Pamiętać należy również o tym, że ładowacz musi być do traktora dopasowany technologicznie. Na rynku jest wielu producentów oferujących sprzęt różniący się od siebie pod tym względem.

Jakiego ładowacza czołowego potrzebujemy?

Duże znaczenie ma rodzaj pracy, do której wykorzystywać chcemy ładowacz czołowy. Na przykład ładowacz czołowy z dużą łyżką będzie odpowiedni do przenoszenia materiałów, podczas gdy maszyna z mniejszą łyżką i kciukiem hydraulicznym nadaje się do kopania. Chwytak ładowacza czołowego może być również zastępowany czerpakiem do kamieni albo materiałów sypkich, widłami do obornika lub palet, a także innymi elementami.

Na wybór zarówno chwytaka czołowego, jak i ciągnika rolniczego wpływać też muszą ich ceny. Zakup każdej maszyny związany jest przecież z niemałym wydatkiem, musi więc zostać dobrze przemyślany. Znaleźć trzeba coś, co jednocześnie spełni potrzeby gospodarstwa i zmieści się w dostępnym budżecie. Na szczęście oferta, z jaką współcześnie spotykamy się na rynku maszyn rolniczych, jest niezwykle szeroka, także jeśli chodzi o przedziały cenowe.