• Podziel się

Wybór odpowiednich opon do ciągnika rolniczego może być kluczowy dla wydajności pracy oraz ochrony gleby. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań różne modele opon mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. W artykule przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepsze koła do ciągnika pracującego na trawie.

ciągnik

Czym się kierować, dobierając koła do ciągnika?

Przy wyborze opon do ciągnika warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze, trakcję, czyli zdolność przenoszenia mocy silnika na poruszanie maszyny i unikanie buksowania. Po drugie zużycie paliwa, które jest powiązane z trakcją. Po trzecie przebieg opony w całym okresie eksploatacyjnym. Po czwarte, zdolność opony do samooczyszczania. Po piąte ugniatanie gleby, które jest kluczowe dla zachowania jej właściwości. Na koniec warto również wziąć pod uwagę cenę.

Jakie koła poradzą sobie najlepiej podczas pracy na trawie?

Opony radialne są zalecane do uprawy i stanowią podstawowy wybór dla ciągników rolniczych. Ich zaletami są: duża powierzchnia styku z glebą oraz możliwość pracy z obniżonym ciśnieniem, co minimalizuje ugniatanie gleby i maksymalizuje siłę uciągu ciągnika. W przypadku pracy na trawie warto również zwrócić uwagę na opony trawiaste, które występują w formie szerokiego „balonu”. Zapewniają one ciągnikowi wysoką stabilność i pozwalają na jazdę przy obniżonym ciśnieniu bez niekontrolowanego odkształcania i ugniatania gleby. Ten typ opon rozkłada nacisk na większej powierzchni niż koła rolnicze, które opierają masę ciągnika na kilkudziesięciu centymetrach kwadratowych stykających się z podłożem klocków bieżnika.

Która z opon ciągnikowych zapewni najlepszą trakcję na polu?

Konstrukcja opony powinna pozwalać jej na jak najlepsze przenoszenie mocy silnika ciągnika na podłoże. Klocki bieżnika, które są dłuższe, szersze i wyższe, to klucz do osiągnięcia niezrównanych parametrów trakcyjnych. Dłuższe klocki bieżnika zmniejszają poślizg opony, zwiększając jednocześnie wydajność pracy.

Najnowsza generacja opon pozwala na stworzenie modeli uniwersalnych odpowiednich do użytku zarówno w polu, dzięki dłuższym klockom bieżnika dla lepszej trakcji, jak i w obejściu dzięki wzmocnionemu karkasowi. Opony te są również odpowiednie do jazdy na drodze o utwardzonej nawierzchni, gdyż posiadają 20% większą ilość gumy, co jest szczególnie ważne, jeśli odległości między obrabianymi działkami są duże.