• Podziel się

Właściwa konserwacja i pielęgnacja ciągnika rolniczego to nie tylko gwarancja długiej żywotności maszyny, ale także bezpieczeństwa pracy na roli. Poznaj sprawdzone metody utrzymania ciągnika w doskonałym stanie technicznym, które pozwolą uniknąć kosztownych napraw i wydłużą okres eksploatacji. Dzięki naszym wskazówkom nie będziesz musiał martwić się przestojami w pracy.

ciągnik

Systematyczne przeglądy i kontrola stanu technicznego

Regularne przeglądy techniczne są kluczowe dla utrzymania ciągnika rolniczego w dobrym stanie. Dzięki nim można wcześnie wykryć ewentualne usterki i zapobiec poważniejszym awariom. Kontrola stanu technicznego powinna obejmować m.in. sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, hydraulicznego oraz płynów eksploatacyjnych, kontrolę stanu filtrów, pasków klinowych, akumulatora oraz ogumienia. Ponadto warto regularnie sprawdzać szczelność układu chłodzenia oraz stan przewodów i węży hydraulicznych.

Czyszczenie i konserwacja elementów zewnętrznych

Czysty ciągnik to zdrowy ciągnik. Brud i kurz mogą powodować przegrzewanie się silnika, a także zatkanie filtrów powietrza, co może prowadzić do uszkodzeń. Dlatego warto regularnie czyścić maszynę, zwłaszcza po pracy w trudnych warunkach. Szczególną uwagę należy zwrócić na czyszczenie chłodnicy oraz kontrolę stanu elementów karoserii, które mogą ulec korozji. Warto również stosować odpowiednie preparaty konserwujące, zabezpieczające powierzchnie metalowe przed rdzą.

Prawidłowe użytkowanie ciągnika

Nawet najlepiej utrzymany ciągnik może ulec awarii, jeśli nie będzie używany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją obsługi. Ważne jest przestrzeganie limitów obciążenia oraz unikanie przeciążenia silnika, co może prowadzić do jego szybszego zużycia. Również właściwe manewrowanie i jazda z umiarem są kluczowe dla długiej żywotności maszyny.