• Podziel się

Cena produktu to jeden z pierwszych czynników, który bierze się pod uwagę przed dokonaniem zakupu owego produktu. Nie inaczej jest w przypadku ciągników rolniczych – nie ulega wątpliwości, że duży wpływ na podejmowane przez rolników decyzje finansowe mają właśnie rynkowe ceny. Towarzyszy temu również powszechne przekonanie, że cena odzwierciedla jakość maszyny. Czy tak jest naprawdę? Czy można znaleźć dobre ciągniki w równie dobrej cenie?

ciągnik na polu pszenicy

Co składa się na cenę ciągnika?

Na cenę ciągnika rolniczego składa się wiele czynników. Duży udział mają surowce oraz technologia – im nowocześniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie jest ciągnik, tym jego rynkowa cena jest wyższa. I gdyby tylko to miało wpływ na koszty, można by z dość dużą pewnością stwierdzić, że wysoka cena = wysoka jakość. Nie mniej nie jest to takie proste. W cenie, którą należy zapłacić, ujęte są również koszty takie jak:

  • marketing,
  • transport,
  • koszty serwisowania i gwarancji,

Czynniki te nie mają bezpośredniego przełożenia na jakość pojazdu, a jednak wpływają na jego cenę. Sama marka ciągnika jest w stanie windować koszty ponoszone przez rolnika, który zdecyduje się na zakup – ciągniki największych światowych marek są zazwyczaj znacznie droższe od ciągników innych producentów, nawet jeśli pod względem osiągów i technologii nie przewyższają znacząco swojej konkurencji z tej samej kategorii.

Czy droższy znaczy lepszy?

Jak widać, cena ciągnika, choć w pierwszym momencie przykuwa uwagę i w dużym stopniu wpływa na podejmowanie decyzji, nie jest dobrym świadectwem jakości – ciągniki dwóch producentów mogą nie różnić się pod względem technicznym, a jednak ich cena może stać na dwóch różnych poziomach. Świadomi rolnicy, którzy wiedzą, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie finansami, przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie dokładnie analizują wszystkie argumenty przemawiające za wyborem konkretnego modelu. Dlatego też zazwyczaj są w stanie minimalizować swoje wydatki bez poświęcania wydajności pracy gospodarstwa.

Kolejnym problemem jest zdefiniowanie, czym naprawdę jest „dobry traktor”. Kierowanie się tylko parametrami technicznymi maszyny w określaniu jej jakości może być bardzo zgubne. Przykładowo: czy ciągnik wyposażony w silnik o mocy 120 KM jest lepszy od ciągnika dysponującego mocą 80 KM? To pytanie bez prostej odpowiedzi, bo faktycznie tak maszyna jest mocniejsza, można jej użyć do obsługi cięższych sprzętów rolniczych, jednak kompletnie nie sprawdzi się ona w gospodarstwie, w którym nie ma zapotrzebowania na tak dużą moc. Tymczasem to właśnie wielkość jednostki napędowej i jej wydajność jest jednym z czynników podbijających cenę ciągnika.

Innymi słowy, to czy ciągnik można „dobry” uzależnione jest przede wszystkim od oczekiwań, jakie są mu stawiane. Bardzo drogi, ale zaawansowany ciągnik rolniczy o ogromnych możliwościach oraz wysokich parametrach zupełnie nie sprawdzi się w malutkich gospodarstwach, gdzie zapotrzebowanie na moc i wydajność nie jest wysokie. Dlatego jego nabycie będzie po prostu złą inwestycją.

Tani nie znaczy gorszy

Podsumowując – cena ciągnika niekoniecznie odzwierciedla jego jakość, gdyż mają na nią wpływ czynniki zupełnie niezwiązane z technologią produkcji. Dlatego dla zbilansowania wydatków bardzo ważne jest dokładne analizowanie faktycznych parametrów ciągnika, a także oszacowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Rozważenie tych kwestii pozwala wybrać solidny ciągnik w bardzo przystępnej cenie.

Szukasz ciągnika rolniczego dla swojego gospodarstwa, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Skontaktuj się z nami – nasi sprzedawcy pomogą Ci w wyborze sprzętu odpowiedniego do potrzeb Twojego gospodarstwa.