• Podziel się

Maturzyści po zdaniu egzaminów stoją przed wyborem kierunku studiów. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się rolnictwo, które daje naprawdę szerokie możliwości. Aby brać udział w rekrutacji, wymagane są wysokie wyniki z takich przedmiotów jak biologia, chemia bądź fizyka. W przyszłości zatrudnienie można znaleźć w wielu różnych instytucjach. Nie trzeba z góry zakładać prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego.

rolnictwo

Jak przygotować się do studiów?

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku rolnictwo, powinny już w etapie liceum położyć nacisk na przedmioty takie jak: biologia, chemia czy fizyka. Najlepiej zdawać je na maturze na poziomie rozszerzonym. Oczywiście każda uczelnia oddzielnie określa warunki przyjęcia, dlatego przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości, należy sprawdzić regulamin wybranej instytucji. Warto obalić mit, że rolnictwo to kierunek przestarzały. Większość uczelni wprowadziła szereg przedmiotów, które bardzo dobrze wpisują się w obraz nowoczesnej produkcji rolniczej.

Oprócz przedmiotów związanych z hodowlą zwierząt i uprawą roślin przyszli rolnicy muszą zapoznać się z wieloma zagadnieniami w kwestii organizacji pracy. Obecnie duży nacisk kładzie się na zarządzenie gospodarstwem, ekonomie, pozyskiwanie funduszy unijnych. Adepci trudnej sztuki rolniczej muszą zapoznać się z różnymi rodzajami maszyn rolniczych, w tym ciągników, by skutecznie dobrać je do wykonywanych prac. Istotną rolę odgrywają również języki obce. W dzisiejszych czasach rolnik to osoba o szerokiej wiedzy coraz częściej nawiązujący kontakty z zagranicznymi kontrahentami.

Czy wykwalifikowany rolnik znajdzie pracę tylko w gospodarstwie?

Warto także obalić pewien mit, zgodnie z którym osoba z wykształceniem rolniczym przygotowana jest jedynie do pracy na roli. Eksperci z firmy Farmtrac specjalizującej się w dystrybucji wysokiej klasy maszyn rolniczych podkreślają, że ich Klienci pracują w wielu sektorach:

Przekonanie, że studia rolnicze oznaczają pracę na roli, jest błędne. Prowadzenie firmy z naszej branży sprawia, że poznajemy ludzi z wykształceniem rolniczym, którzy piastują bardzo różne stanowiska. Obecnie coraz więcej osób z tytułem inżyniera lub magistra znajduje zatrudnienie w instytucjach bądź agencjach związanych z rolnictwem. Część z nich to posady rządowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dobra znajomość języków obcych pozwala na zrobienie kariery także poza granicami kraju, np. w strukturach unijnych związanych z przyznawaniem funduszy. Wiele osób zostaje na uczelniach, prowadząc różnego typu badania np. nad ulepszeniem produkcji rolnej bądź ekologicznymi sposobami pozyskiwania zasobów.

Czy rolnictwo to trudny kierunek?

Kierunki rolnicze zaliczane są do tak zwanych nauk ścisłych. W trakcie edukacji studenci muszą się zmierzyć z wieloma przedmiotami wymagającymi dobrej znajomości fizyki bądź chemii. Z tego względu studia tego typu nie należą do najłatwiejszych. Dlatego istotne są solidne podstawy, które należy zdobyć już na poziomie liceum. Pierwszy stopień studiów trwa od 3 do 3,5 roku. Kolejny etap to dwuletnie studia magisterskie. Studia rolnicze oferowane są przede wszystkim przez państwowe uczelnie. Podobne kierunki można także znaleźć w prywatnych instytucjach. Przed wyborem konkretnej jednostki edukacyjnej warto zapoznać się z opiniami poprzednich studentów. Dzięki temu maturzyści znają placówkę, która przygotuje ich do przyszłego zawodu w sposób kompleksowy.