• Podziel się

Każdy pojazd wymaga rejestracji w odpowiednim urzędzie. Dotyczy to nie tylko nowych samochodów osobowych kupionych w polskich salonach, lecz także ciągników pochodzących z innych krajów. Jak przebiega cała procedura?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy ciągnik rolniczy może być dopuszczony do ruchu drogowego?

Ciągnik rolniczy to normalny pojazd, który może poruszać się po drogach tylko wtedy, gdy zostanie zarejestrowany. Dotyczy to zarówno maszyn nowych, jak i używanych i pochodzących z zagranicy. Procedury dotyczące rejestracji w tym wypadku trochę się różnią, jednak nie zajmują zbyt dużo czasu. Kupując ciągnik w innym kraju, należy zaopatrzyć się w dwa najważniejsze dokumenty:

  • zagraniczny dowód rejestracyjny bądź inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu w innym kraju (istotne, by pismo przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego),
  • umowa kupna maszyny (również przetłumaczona na polski).

Kolejny ważny element to wynik badania potwierdzającego dobry stan techniczny pojazdu. Przegląd tego typu kosztuje około 116 zł. Jeżeli ciągnik posiada tablice rejestracyjne, trzeba je złożyć w odpowiednim urzędzie komunikacji razem z wyżej wymienionymi dokumentami. W przypadku, gdy nie ma tablic, należy poinformować w urzędzie o ich zaginięciu (najczęściej robi się to w formie specjalnego oświadczenia).

Takie formalności dotyczą ciągników sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Jeśli pojazd pochodzi z państwa, które znajduje się poza strefą UE, to należy jeszcze przedstawić dowód odprawy celnej.

Koszty rejestracji ciągników rolniczych

Rejestracja każdego samochodu kosztuje i tak też jest w przypadku traktorów rolniczych. Koszt samej rejestracji w urzędzie wynosi 121,5 zł. Wcześniej należy wykonać wspomniany już przegląd techniczny. Takie sumy jeszcze nie są wysokie. Trochę gorzej jest w przypadku zapłaty za usługi tłumaczy przysięgłych. W tym wypadku cena zależy od języka, z jakiego tłumaczony jest dokument. Warto także pamiętać, że jeśli zakup potwierdzony jest przez umowę kupna-sprzedaży, a nie fakturę, to należy jeszcze zapłacić za zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT.

Istotne jest, by rejestrację przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia ciągnika do Polski. Powyższe formalności stanowią podstawę do czasowej rejestracji, która również trwa 30 dni. Urząd wydaje właścicielowi specjalne zaświadczenie upoważniające dopuszczenie ciągnika do ruchu. W tym czasie urząd załatwia kartę pojazdu oraz właściwy dowód rejestracyjny. Dodatkowo w dniu rejestracji traktora trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Czy urząd może odmówić rejestracji ciągnika przywiezionego z zagranicy? Tak, jeśli jego stan techniczny odbiega od wymaganych norm. W takiej sytuacji właściciel pojazdu może w ciągu 2 tygodni złożyć pisemne odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.