• Podziel się

Ciągniki rolnicze z kabiną cieszą się nieustannie rosnącą popularnością wśród rolników. Modele pozbawione kabiny odeszły już w zapomnienie, a to wszystko za sprawą komfortu i bezpieczeństwa, które zapewnia jej obecność. Istnieje kilka podstawowych elementów, które składają się na wyposażenie kabiny w ciągniku. Ze względu na jej przestronność oraz możliwość swobodnego doposażenia, producenci sprzętu rolniczego proponują także bogaty wybór akcesoriów i elementów dodatkowych do kabiny.

ciągnik

Co znajduje się w podstawowym wyposażeniu kabiny w ciągniku?

Trudno jest precyzyjnie określić, co wchodzi w skład kabiny w każdym ciągniku rolniczym, bardzo dużo zależy bowiem od modelu ciągnika czy też jego producenta. Standardem są jednak wentylacja i ogrzewanie. Jest to udogodnienie wpływające głównie na komfort operatora, który ostatnimi czasy zaczął odgrywać bardzo dużą rolę.

Ciągniki z kabiną wyposażone są także w wycieraczki, spryskiwacze, uchylne okna czy reflektory robocze (przednie i tylne). Są to elementy, które zapewniają bezpieczeństwo pracy, dlatego też nie powinno ich zabraknąć. Niemal wszystkie z nich produkowane są dzisiaj z dbałością o najmniejszy detal, zgodnie z  obowiązującymi normami i wytycznymi. Nawet podstawowo wyposażona kabina znacząco zwiększa bezpieczeństwo oraz wygodę pracy operatora. Zazwyczaj wyróżnia ją także przestronna powierzchnia, która dodatkowo zmniejsza ryzyko uderzenia w szybę podczas jazdy po nierównym terenie.

W co dodatkowo warto wyposażyć kabinę?

Najpopularniejszym i jednocześnie najczęściej kupowanym dodatkiem do kabiny jest klimatyzacja. Wielu rolników nie wyobraża sobie bez niej pracy, zwłaszcza latem. Faktem jest, że klimatyzacja stanowi nieocenione udogodnienie, zmniejsza też ryzyko omdlenia podczas pracy w upale.

Ciągniki rolnicze z kabiną warto wyposażyć także w siedzisko pneumatyczne. Jest to typ fotela, który amortyzuje drgania i wibracje powstające wskutek jazdy. Precyzyjna możliwość regulacji wysokości siedzenia oraz kąta nachylenia oparcia wpływa na komfort i wygodę jazdy, zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy. Dużą popularnością cieszą się także systemy kamer, które umożliwiają swobodne monitorowanie obszaru znajdującego się za ciągnikiem. Niektórzy rolnicy polecają także instalację radia – bo kto nie lubi słuchać muzyki podczas pracy?

Pojawienie się na rynku ciągników z kabiną stanowiło prawdziwy przełom, a w związku z rozwojem technologicznym dostępne są coraz nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie akcesoria. Łatwy dostęp, stosunkowo niewielka cena oraz bogaty wybór dodatków umożliwia stworzenie spersonalizowanej, komfortowej i funkcjonalnej kabiny.