• Podziel się

Zakup ciągnika to poważna inwestycja, która wiąże się najczęściej z wysokimi kosztami. Rynek rolniczy jest bardzo rozbudowany: najlepsze polskie firmy oferują bogaty asortyment maszyn o różnej specyfikacji. Choć wybór odpowiednich parametrów oraz producenta ciągnika odgrywa znaczącą rolę, ważne jest także zwrócenie uwagi na wiarygodność dealera.

traktor

Jakie konsekwencje niesie za sobą zakup ciągnika z niesprawdzonego źródła?

Podczas zakupu ciągnika, zarówno nowego, jak i używanego, warto szczególnie przyjrzeć się osobie, która oferuje sprzedaż. W dzisiejszych czasach łatwo jest bowiem podszyć się pod autoryzowanego dealera, sprzedając tak naprawdę uszkodzoną lub podrobioną maszynę. Ostrożność należy zachować zwłaszcza podczas zakupu przez Internet lub z drugiej ręki. Kupno maszyny z niesprawdzonego źródła może nieść za sobą przykre konsekwencje, które obejmują m.in. straty finansowe, konieczność ciągłych napraw pojazdu lub brak gwarancji.

Kupując używany ciągnik warto upewnić się, że do maszyny dołączona jest niezbędna dokumentacja (karta pojazdu, ubezpieczenie, przebyte przeglądy). Należy też zawrzeć specjalną umowę kupna-sprzedaży oraz przede wszystkim: sprawdzić dokładnie stan techniczny pojazdu.

Jak poznać wiarygodnego dealera?

Znalezienie zaufanego dealera gwarantuje najwyższą jakość nabytego sprzętu. Podczas zakupu nowego ciągnika rolniczego warto przejrzeć oficjalną stronę internetową producenta. Większość z nich udostępnia bowiem adresy autoryzowanych punktów sprzedaży lub dane kontaktowe do dealera. W razie wątpliwości można skontaktować się z firmą i zweryfikować wiarygodność sprzedawcy. Pamiętaj, że zaufany dealer umożliwi Ci przeprowadzenie jazdy testowej, podczas której będziesz mógł sprawdzić możliwości ciągnika, a także komfort i wygodę jazdy. Otrzymasz również pełną dokumentację pojazdu oraz gwarancję.

Nawet podczas zakupu nowego ciągnika rolniczego należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przeanalizować ofertę sprzedającego. Tylko wtedy zyskasz pewność, że maszyna, którą kupujesz, jest w pełni sprawna, nieużywana oraz fabrycznie nowa, co przełoży się na jej funkcjonalność oraz możliwość wieloletniej, bezawaryjnej eksploatacji.