• Podziel się

Według sondaży przeprowadzanych wśród polskich rolników, zdecydowana większość z nich posiada własny ciągnik rolniczy. Nic dziwnego – jest to bowiem maszyna, która cechuje się uniwersalnością oraz funkcjonalnością. Ponadto bogata oferta producentów sprzętu rolniczego umożliwia zakup ciągnika dopasowanego do własnych oczekiwań oraz wymagań. Przedstawiamy przydatne informacje, które powinien wiedzieć każdy początkujący użytkownik tej maszyny.

ciągnik na polu

Jak wybrać i użytkować ciągnik rolniczy?

O funkcjonalności ciągnika rolniczego w dużej mierze decyduje jego odpowiedni wybór. Należy bowiem dopasować moc, rozmiar oraz parametry techniczne maszyny do wielkości gospodarstwa rolnego, rodzaju upraw i zakresu prac, które będzie wykonywała. Warto zdecydować się na zakup ze sprawdzonego źródła, ponieważ tylko wiarygodny producent może zapewnić najwyższą jakość i bezawaryjność maszyny.

Jeżeli posiadasz już własny ciągnik rolniczy, zadbaj o jego prawidłową eksploatację. Ważna jest regularna konserwacja oraz bieżące przeprowadzanie prac serwisowych, które zapewnią jak najdłuższą żywotność maszyny. Wybierz także odpowiedni rodzaj ogumienia, ponieważ znacząco wpływa to na charakter pracy.

Z ciągnikiem rolniczym żadna praca nie jest straszna!

Zakup ciągnika umożliwia wykonywanie wielu różnych prac rolniczych. Możliwość swobodnego doposażenia maszyny w dodatkowe urządzenia znacząco poszerza zakres jej funkcjonalności. W tym przypadku szczególnie sprawdzą się: ładowacz, pług, przyczepa oraz różnego rodzaju agregaty czy opryskiwacze. Ich montaż z powodzeniem wykonasz samodzielnie, a zajmie Ci to nie więcej niż kilkanaście minut.

W ciągnikach rolniczych z kabiną możesz zainstalować akcesoria, które zwiększą komfort Twojej pracy. Najpopularniejsze z nich to: klimatyzacja, która sprawdzi się podczas upalnych, letnich dni, fotel pneumatyczny, czyli doskonały amortyzator drgań i wibracji oraz zestaw kamer, które z kolei umożliwią precyzyjniejsze wykonywanie manewrów cofania lub monitorowanie maszyn współpracujących z pojazdem.

Prawidłowo wybrany i bogato wyposażony ciągnik wpłynie na efektywność oraz wygodę Twojej codziennej pracy na roli. Jest to maszyna, która sprawdzi się w każdych warunkach, a mimo tego, że jej zakup może wiązać się ze sporym wydatkiem, wszystkie pokryte koszty z pewnością się zwrócą.