• Podziel się

Młodzi rolnicy liczyć mogą na finansowe wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jakie warunki trzeba spełniać? Osoba składająca wniosek musi mieć mniej niż 40 lat i nie może prowadzić działalności rolniczej dłużej niż 24 miesiące.

młody rolnik

Powinna posiadać również odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiązać się do ich uzupełnienia. Niezbędne jest też przedstawienie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa, którego powierzchnia powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju. Spełniający te wymagania młody rolnik otrzymać może 150 tysięcy złotych, które przynajmniej w 70 proc. należy zainwestować w środki trwałe. Czyli na przykład w ciągnik rolniczy.

Jaki ciągnik dla młodego rolnika?

Dobrymi ciągnikami dla młodych rolników mogą być maszyny z kategorii NETS. Posiadają one moc od 50 do 76 KM, charakteryzując się przy tym wysokim momentem obrotowym, który porównać można do tego z traktorów 90-konnych. Montuje się w nich komponenty pochodzące od czołowych światowych producentów, dzięki czemu wyróżniają się największą w swoim segmencie siłą uciągu. Traktory NETS wyposażone są w kabiny, które sprawiają, że praca w polu staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza. Mogą mieć również klimatyzację, kamerę cofania oraz szereg innych udogodnień.

Jeżeli jednak młody rolnik potrzebuje czegoś o jeszcze większej mocy, powinien przyjrzeć się poszczególnym modelom ciągników Europeline. Mogą mieć one nawet 122 KM i sprawdzą się zarówno w małych, jak i w średnich gospodarstwach. Maszyny te, cenione szczególnie za wytrzymałość i bezawaryjność, również dostępne są w wersjach z bogatszym wyposażeniem. Posiadają kabiny, zaczepy przesuwane, 2-obwodowe układy hamulcowe, siedziska mechaniczne oraz III-sekcyjne rozdzielacze hydrauliki.