• Podziel się

Branża rolnicza nieustannie się rozwija, a wpływ na to ma technologia, która oferuje coraz większe możliwości. Dla niektórych nowatorską maszyną wciąż może być ciągnik wyposażony w kabinę, podczas gdy w wielu krajach na całym świecie trwają prace nad wyprodukowaniem całkowicie autonomicznego, innowacyjnego traktora. Maszyna taka niewątpliwie będzie miała mnóstwo zalet, jednak czy będzie w stanie zastąpić tradycyjne ciągniki? Odpowiadamy poniżej!

nowe traktory

Autonomiczny ciągnik, czyli przyszłość rolnictwa

Koncepcja autonomicznego ciągnika nie jest fikcją: najbardziej znani producenci sprzętu rolniczego przedstawili już bowiem pierwsze prototypy maszyny tego typu. Jej działanie opiera się na pracy bez operatora. Kierowanie ciągnikiem ma odbywać się wówczas w formie zdalnej, za pośrednictwem komputera lub w oparciu o sieć 5G.

Wysoce zautomatyzowany ciągnik rolniczy pozwoli na zwiększenie możliwości kontroli maszyn, poprawienie wydajności i efektywności pracy oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Jego głównymi zaletami mają być m.in. całkowicie ektryczna technika napędowa, obecność systemów sztucznej inteligencji oraz zredukowanie emisji spalin.

Czy autonomiczny ciągnik jest w stanie zastąpić tradycyjne maszyny rolnicze?

Prototypy oraz zapowiedzi autonomicznych ciągników zrzeszyły wokół siebie zarówno grono fanów, jak i przeciwników. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań uważają, że sztuczna inteligencja oraz możliwość zdalnego kierowania pojazdem nie zapewnią tak dobrej kontroli, jaką jest realna obecność operatora w maszynie. Są to jednak wątpliwości, które z łatwością mogą zostać rozwiane w momencie zaprezentowania pierwszego produktu tego typu na rynku polskim.

Jedno jest pewne: ciągniki autonomiczne mogą stanowić prawdziwą innowację, która raz na zawsze odmieni charakter rolnictwa. Jest to bowiem sposób na umożliwienie sprawniejszej pracy poprzez swobodne wykonywanie najróżniejszych manipulacji maszyną lub kierowanie całą flotą – a wszystko to z pozycji wygodnego fotela w biurze. Nowoczesne technologie niosą za sobą ogromne korzyści i możliwości, z których, nawet mimo osobistych obiekcji, zdecydowanie warto skorzystać.