• Podziel się

Zakup nowego ciągnika rolniczego to duża inwestycja, dlatego warto wybrać model, który będzie umożliwiał swobodną i efektywną pracę przez wiele lat. Jest to niezwykle uniwersalna maszyna, która powinna znaleźć się w posiadaniu każdego rolnika. Ciągniki dostępne na rynku rolniczym w Polsce różnią się od siebie m.in. parametrami technicznymi, których dokładna analiza stanowi podstawę odpowiedniego wyboru. Warto skupić się na kilku najważniejszych cechach, które w dużej mierze decydują o funkcjonalności oraz jakości maszyny. Opisujemy 5 z nich!

ciągnik

1. Wielofunkcyjność i intuicyjna obsługa

Idealny ciągnik rolniczy powinien być przede wszystkim uniwersalny. Ta cecha umożliwia zainstalowanie dodatkowego osprzętu, który poszerzy zakres jego zastosowania. Podłączenie innych maszyn, takich jak pług, kosiarka czy rozsiewacz, umożliwi Ci wykonywanie podstawowych prac polowych. Ważne jest także, aby przyłączanie innych maszyn było proste i nie wymagało pomocy ze strony specjalistów.

2. Odpowiednia moc

Podczas wyboru ciągnika rolniczego warto zwrócić szczególną uwagę na jego moc. Postaraj się dostosować ją bezpośrednio do wielkości pola i charakteru upraw rolnych. W małych gospodarstwach najlepiej sprawdzi się ciągnik o mocy 40-50 KM, w średnich: 70-100 KM, w dużych natomiast od 100 aż do 360 KM. Moc silnika powinna być także dopasowana do rodzaju gleby, aby zapewnić jak najlepszą jakość ciągu.

3. Bezawaryjność i możliwość wieloletniej eksploatacji

Zakup ciągnika to inwestycja na lata, warto więc zwrócić uwagę na rodzaj komponentów, w które jest wyposażony. Zaufani producenci sprzętu rolniczego często współpracują z liderami branży motoryzacyjnej, takimi jak Mitsubishi, Bosh czy Carraro. Tylko wysokojakościowe części pochodzące ze sprawdzonego źródła gwarantują wieloletnią i bezawaryjną pracę maszyny.

4. Bogate wyposażenie kabiny

Ciągniki rolnicze z kabiną cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, znacząco przewyższając modele bezkabinowe. Sprawdź jednak, co znajduje się w jej wyposażeniu. Jej najważniejszym elementem jest fotel pneumatyczny oraz system amortyzacji, który redukuje drgania i wibracje, znacząco wpływając na komfort pracy. Zadbaj także o klimatyzację, która szczególnie przyda się w letnie, upalne dni.

5. Wiarygodny producent

Wybór producenta odgrywa bardzo dużą rolę podczas zakupu sprzętu rolniczego. Szukając odpowiedniego modelu ciągnika, w pierwszej kolejności sprawdź oferty polskich przedsiębiorstw. Wybór krajowej firmy ułatwi Ci kontakt ze sprzedawcą, umożliwi sprawną konserwację i serwisowanie oraz zapewni swobodny dostęp do części zamiennych i akcesoriów.

Podczas zakupu ciągnika rolniczego kieruj się kryteriami, które decydują jego funkcjonalności i jakości, lecz także swoimi oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi. Taka metoda wyboru umożliwi Ci zakup maszyny, z której na pewno będziesz zadowolony.