• Podziel się

Ciągnik to maszyna, która wykorzystywana jest praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym. Jesteśmy do tych urządzeń tak przyzwyczajeni, a przecież traktor to stosunkowo nowy wynalazek. Jak na przestrzeni lat zmieniły się ciągniki i kiedy pojawił się pierwszy z nich? Oto kilka ciekawostek na temat traktorów.08

żarówka

Kiedy pojawiły się pierwsze ciągniki?

Jak radzono sobie z pracami na roli przed automatyzacją? Najczęściej wykorzystywano zwierzęta, głównie konie oraz bydło. Niestety zwierzęta te często pracowały ponad swoje siły. Sytuacja powoli zaczęła się zmieniać wraz z rozwojem technologicznym. Pierwszy ciągnik powstał w Stanach Zjednoczonych w 1892 roku. Zaprojektował do John Froehlich, a do napędu wykorzystał silnik spalinowy. Pierwszy polski ciągnik wyjechał z fabryki w 1922 roku, a był to popularny Ursus. Sama nazwa traktor pochodzi od łacińskiego słowa „trahere” oznaczającego po prostu ciągnąć. Warto dodać, ze konstruktor maszyny często słyszał, że takie urządzenie to szalony pomysł i na pewno nie przyda się rolnikom. Historia pokazała jednak, że traktor to niezbędny sprzęt w każdym gospodarstwie.

Jakie rozwiązania stosowano kiedyś w ciągnikach?

Pierwsze ciągniki znacznie różniły się od dzisiejszych nowoczesnych maszyn. Na początku miały np. metalowe koła. Były też znacznie mniej zwrotne i nie dawały aż takich możliwości. Pierwsze benzynowe ciągniki pojawiły się w latach 90. XIX wieku. Niestety podczas pracy zużywało bardzo duże ilości paliwa. Na początku maszyny te były bardzo drogie i tylko mała grupka rolników mogła sobie pozwolić na ich zakup. Sytuacja zmieniła się w momencie automatyzacji produkcji. Dziś w gospodarstwach rolnych znajdują się różne rodzaje ciągników. Na przestrzeni lat opracowywano projekty różnorodnych doczep czy ładowaczy pozwalających na znaczne przyśpieszenie pracy.

Ile opon można zamontować w ciągniku?

To pytanie może zaskoczyć. W końcu większość osób traktuje ciągniki jako zwykłe pojazdy z 4 kołami. W rzeczywistości w niektórych traktorach można montować aż 12 opon, które dodatkowo mogą być wyższe od ludzi. W ten sposób traktor staje się naprawdę dużą maszyną. Oczywiście takie pojazdy wykorzystuje się do zadań specjalnych. Współczesne traktory mogą być naprawdę bardzo szybkie. Do najszybszych pojazdów zalicza się traktor Valtra T4, który w trakcie  testów osiągną prędkość aż 130,165 km/h.

Pierwsze ładowacze czołowe

Osoby pracujące nad projektowaniem ciągników cały czas szukały rozwiązań usprawniających pracę rolników. Dzięki temu w 1958 roku powstał pierwszy ładowacz czołowy. Zaprojektowała go i wyprodukowała szwedzka firma Alo. W ten sposób zakres prac, jakie można było wykonać przy użyciu traktora, znacznie się rozszerzył. Największy ładowacz czołowy powstał w Teksasie. Jest to urządzenie LeTourneau L-2350, które jest dostępne w sprzedaży do dziś.